Na stránkách Míly Kotraby zde běží zajímavá diskuse kolem definice a pravidel kategorie Standart 1/28. Protože jsem byl v minulosti jedním z iniciátorů vzniku kategorie 1/28 myšlené jako obecné kategorie, nikoliv jako pohárový cup jednoho výrobce, rozhodl jsem se publikovat svůj názor na současnost téhle kategorie a zároveň si rád přečtu další názory lidí které malé modely zaujaly….
1. HISTORIE kategorie 1/28 – Podvozek M280. Je to věc stará cca pět roků. Prodalo se jich hodně a jak psal v diskusi Martin Kumičák, tento podvozek byl navržený jako OPEN. V té době, ale prakticky kategorie standart neexistovala a já osobně byl vždy proti ní jelikož jsem věděl jak to dopadne …. bude to o modelu jednoho výrobce a tak to dnes bohužel je i když se pravidla tváří že ne…. Na druhou stranu uznávám, že mini-z do dneška nemá dle nastavené definice standartu opravdu funkční konkurenci. Nicméně původní myšlenka standartu pomalu, ale jistě bere tak trochu za své. Jestli se nepletu tak důvodem vzniku standartu byly finance, šlo o to aby se dal vzít levný RTR set a s ním závodit. Že to tak dobře nejde víme všichni a tak se začalo povolovat vylepšování. To vše beru a je to o.k. Jenže když se dnes podívám na ceny mini-z MR03 tak mi to už moc „standart“ nepřijde. Ano levné AM sety MR02 tu jsou jenže všichni víme jaký potíže AM elektroniky měly (dosah tak do 10 metrů, rušení atd). Takže kdo by se s tím chtěl dnes trápit….
Myslím, že by spíš chtělo se zamyslet nad účelem standartu…. o co jde? O srovnatelný ježdění, O srovnetelný a levný ježdění? O levný ježdění? O ježdění s jednotným modelem? O ježdění s modelem na kterým toho nemusím moc ladit?
Já fakt nějak nevím….. a naprosto upřímně Vám napíšu, že ten historický vývoj v téhle kategorii mne odradil od pokračování v inovacích podvozku M280 (přestože jsem měl a mám ledasco připravené), ono totiž nebylo a defacto není pro koho ty modely dělat.
Lze namítnout, že tu je OPEN, jenže tam naprosto upřímně dnes nemá původní M280 moc šancí, mini-z i když si to řada závodníků nemyslí má díky integrované elektronice jednoznačně nižší těžiště než model M280. To že je to vcelku velký handicap nemusím tomu kdo jezdí podrobně vysvětlovat. Eliminovat to šlo špičkovým laděním M280, jenže to zase umí vpodstatě jen pár jedinců. Takže výsledkem bylo, že M280 časem zmizela na startovním roštu i z OPENU. Dnes se ukazuje, že pro OPEN 1/28 je nejlepší volbou mini-z (paradoxně je skoro jedno jestli MR02 nebo MR03) s konverzním kitem zadní nápravy ve stylu M280 a s motorem řady 180. Velká výhoda u M280 byla v minulosti variabilita elektroniky, ale ta je v souvislosti se současnýma DSM elektronikama mini-z a s posílením fetů v regulacích MR03 už taky spíše teoretická a díky větším rozměrům téhle sestavy umístěné relativně vysoko na baterkách je možná i kontraproduktivní.
Položme si tedy otázku, co vše jde v dnešním mini-z MR03 ladit a co vše je v pravidlech povoleno měnit, ladit popřípadě upravit pro kategorii STANDART, resp. co vše se uvažuje v pravidlech povolit a měnit….
Myslím, že by nebylo od věci porovnat tohle vše např. právě s M280. Myslím že v tuto chvíli M280 ani nejde pro kategorii STANDART 1/28 použít, protože nemá řešené uchycení 130-kového motoru který bývá předepsán.
2. Budoucnost Standartu 1/28
Myslím že jsou jen dvě cesty. Buď akceptovat původní myšlenku levného a jednotného ježdění bez omezení typů podvozků a nebo z toho udělat defacto Kyosho CUP protože jiný vhodný podvozek mimo Mini-z vpodstatě v RTR provedení není. Jenže dnešní mini-z se už v některých případech ani jako stoprocentní RTR taky neprodávají takže ???? Osobně si myslím, že tuning v tomhle měřítku má smysl jen když se žene výkon motorů k extrému a že pokud se pro standart zvolí rozumná motorizace tak je úplně jedno jaký je podvozek, jaký je diferenciál, jak je to auto laditelný. V rozměrech 1/28 moc možností není. Nehodlám lobovat za „zvolnění“ definice podvozku ve Standartu 1/28, protože stejně zatím nic co bych do týhle kategorie poslal nevyrábím, ale mohl bych udělat testy. Postavit podvozek (obdoba M280) pro deklarovaný motor 130, osadit definovanou šířku plastových kol, model vybavit opravdu lacinou elektronikou (HK GT2) a regulátorem (dokončujeme vývoj), který bude mít v konci srovnatelné fety jako mini-z elektronika. Když tohle udělám (jedinou věcí, kterou se to víc od standart konceptu mini-z odliší bude kuličkový diferák, protože planetový prostě nedokážu vyrobit) Systém diferenciálu bude pochopitelně kompatibilní s koly mini-z. No a pak to srovnáme s mini-z jak to bude jezdit. Kdo bude mít zájem se na tomhle podílet rád mu následně model půjčím. Když se dojde k závěrum, že výkonostní rozdíly nejsou podstatné tak budeme vědět, že lze STANDART nastavit i jinak než jen jako „Kyosho Standart“. Když ne, tak budeme vědět, že prostě jiná cesta pro Standart 1/28 než ta co byla navolena zatím asi není.
Abych ještě osvětlil co tím sleduju. Můj názor na plastové mini-z je dlouhodobě neměnný …. je to v základu hračka a jakmile se s ní závodí tak v rukou začátečníků hodně trpí a provoz se velmi prodraží. Oproti tomu laminátový model téhle velikosti je takřka nezničitelný, levné elektroniky s Asie už mají vcelku použitelnou kvalitu a tak je šance na to nabídnout lidem i jinou alternativu RTR modelu než jen Kyosho mini-z. Ale na hraní na doma to nikdy nebude, protože maloseriově ten model v tuzemsku nikdy nebude za cenu výprodejního mini-z. Ovšem pokud budeme srovnávat závodní „Standart“ mini-z např podvozek MR02 s nutnými díly (ložiska, háčko, mechovky) a výše navržený produkt tak už budeme ve finančním porovnání na jiném levelu…. troufnu si tvrdit že moje alternativa bude levnější nebo dejme tomu stejně drahá, ale poskytne příznivější provozní náklady
No a pak už zbývá jediná otázka …. chceme levný ježdění s kvalitním modelem, který může oslovit případné další zájemce o měřítko 1/28? Nebo chceme stoprocentně podporovat asiaty a překupníky a následně brečet, že se u nás nic pořádnýho neprodukuje?