Speciální revoluční systém výměnných převodů jehož základem je duralový šroubovací náboj poskytuje zcela nové možnosti ve vývoji a aplikaci převodů pro modely SRC. Celá inovace spočívá v jediné myšlence a tou je extrémní variabilita systému a také snadná zakázková vyrobitelnost převodových kol. Současné převody SRC jsou vyráběny v 99% případů lisovstřikem a to v často hodně mizerné kvalitě plastu a velmi často i s bídnou geometrickou přesností evolventy boku zubů. I přes poměrně obsáhlou nabídku trhu je jasné, že žádný výrobce nemůže postihnout celou škálu potřeb SRC modelářů a že především způsob výroby vstřikovaných převodů, kdy je třeba nechat zhotovit drahou formu nedovolují pružně reagovat na poptávku. Nemluvě o možnosti rychle naladit převod modelu na konkrétní dráhu a okamžité podmínky závodu.
To vše jde snadno splnit při použití systému ALSracing. Řešení spočívá v myšlence vyrábět ozubená kola klasickou strojírenskou technologií tedy na odvalovacích frézkách a vyrobené plastové ozubené kolo upevnit na vhodný kovový náboj. Jelikož výroba přesného náboje je vcelku nákladná a pracná přišlo mi velmi neekonomické dělat náboj tzv. na jedno použití a kolo na něj například nalisovat a tak se po vzoru řešení výměnných převodových kol v RC modelu Xray M18 (zde si tento systém šroubovacího náboje a universálních kol našel během tří let neskutečné množství příznivců) zrodil nápad aplikovat tuhle variantu i v SRC.
Náboj i vlastní kola budou tvořit ucelený a kompatibilní stavebnicový systém což je jedna z předností myšlenky, ale to hlavní čeho je možno dosáhnout je jinde. Odvalovací obráběcí technologie a špičkový plast s názvem Delrin dovolují během krátkého času zhotovit jakákoliv ozubená kola tedy i to co sice jako strojař nemám moc rád, ale v SRC modelech je to velmi často aplikované, a tím jsou korigované převody. Známe je ponejvíce u pastorků 64DP – 7T na osu 2mm, které by teoreticky ani neměly jít vyrobit, ale pomocí značné plusové korekce se vyrábějí a desítky let používají. Pokud myšlenku korigování převodů při výrobě připustíme, tak si můžete vybrat a osadit do modelu téměř cokoliv co Vás napadne pokud to půjde na odvalu vyrobit (pochopitelně v jistých mezích nepříliš znásilňujících teorii převodových kol) .
Jako příklad a první nabídka tu jsou dvě řady převodů kde určujícím parametrem je hlavová kružnice ozubeného kola. Máme tu kola s průměrem 22mm a ve třech variantách počtu zubů: 52-53-54.
Druhá řada převodů má hlavový průměr 18,6mm a počty zubů 44-45-46-47 a dále dva typy nábojů jednak na osu 2,38mm a pak na osu 3mm. To vše s nominálním průměrem upnutí 5mm.
Hlavní předností navrženého řešení je tak nesmírně snadná změna převodového poměru na modelu, kdy nemusíme pracně a často v časové tísni při výměně ozubeného kola klasického typu přeletovávat motor a vymezovat zubové vůle. Na sesazeném modelu či ose jednoduše jen odšroubujeme z náboje matici, vyměníme kolo. Vše utáhneme a jede se dál… Odpadá pracné seřizování zubové vůle změna polohy motoru aj. běžné a zdlouhavé činnosti.
Dalším aspektem je ekonomika provozu. Jistě tu jsou kategorie, kde se tento systém patrně nemá šanci prosadit, ale je dost kategorií, kde se současné běžné převody ukazují příliš nespolehlivé neřkuli nekvalitní. Odvalované převody poskytují špičkovou geometrickou přesnost boku zubu. Použitý materiál ma velice slušnou pevnost a skvělé kluzné vlastnosti což se projevuje na slušné životnosti převodu. Ono totiž plnění lisovaných plastových převodů skleněnými vlákny, jak je často výrobci vstřikovaných kol použité, nemusí mít jen pozitivní vliv na životnost. Sklo je abrazivo a jako takové zdorší kluzné vlastnosti materiálu a drobné částice po uvolnění z boku zubu kola při opotřebení dokáží spolu s kapalinami (například mazání z dráhy) nanesenými na převod vytvořit mezi boky zubů pastorku a kola excelentní brusnou směs…. co následuje netřeba popisovat.
Další poznatky se jistě postupem doby a hlavně s větším rozšířením těchto převodů objeví a budou publikovány na těchto stránkách a převody je možno samozřejmě již nyní zakoupit na e-shopu www.rcmicrocars.eu