ALSRacing/

30. 5. 2010

Převodovka pro železniční modely TT

Vzhledem k tomu, že hlavní autíčkářská sezóna skončila přišel čas návratu k produkci pro železniční modeláře. Pro stavitele pojezdů sice již mám na e-shopu poměrně slušný sortiment dílů, ale cílem je produkce kompletních stavebnic a setů. Dnes tedy představujeme první kompletní produkt a tím je miniaturní šneková převodovka s poměrem 1/20 (modul 0,2), určená především pro modely dvounápravových motorových vozů měřítka TT, ale pochopitelně využitelná i ve větších modelech HO.

prev-tt1

Koncepce převodovky je velmi jednoduchá a dovoluje poměrně snadnou ale velmi přesnou montáž a demontáž bez použití jakýchkoliv přípravků či pomůcek. Vše lze provést ručně,  snad jen s vyjímkou montáže, resp. nalisování kol. Tělo převodovky je přesně CNC obrobené z delrinu. Na fotkách je prototyp v bílém provedení, ale v sériové výrobě bude tento díl černý.  Otvory pro ložiska jsou větší než vkládané komponenty (šnek a šikmé kolo) a tak se montáž provádí těmito otvory. Ložiska jsou přesně vyrobena z mosazi s nepatrným přesahem a tak jdou do těla převodovky snadno zalisovat.  Vrtání otvorů ložisek je 2H7 a tak v kombinaci s kalenými a leštěnými osami jde uložení velmi lehce a přesně. Šnek je CNC frézovaný z mosazi a díky tomu je jeho stoupání přesně v tisícinách dle teoretického výpočtu. Převodové šikmé kolo je odvalované z delrinu s nejvyšší přesností tak jak je ostatně u našich převodů zvykem. Kolo i šnek se dodává již přesně nalisované na osách.

prev-tt5

Specialitou této převodovky je dělaná hřídel kol což umožňuje využít ložiska ke sbírání proudu z neizolovaných kol a konstrukci pojezdu tak velmi zjednodušit. Lze ale také na ložiska připájet obvyklé sběrací plíšky či drátky a sbírat proud z okolku pomocí jich.

prev-tt4

Půdorysně má tělo převodovky 5x6mm a ložiska vystupují na šířku 10,2mm. Převodovku lze pochopitelně modifikovat zúžením ložisek a změnou převodového kola (zůžení nábojů) a použít ji i do modelů velikosti N, nicméně pro toto měřítko je v plánu ještě menší převodovka.

Specialitou jsou také oka závěsů, která dovolují zkonstruovat pojezd s odpruženými nápravami pomocí struny, tak jak se to v poslední době dělá u kvalitních pojezdů stavěných z leptů.

prev-tt2

Věřím, že převodovka přispěje k oživení nabídky trhu nejen v oblasti dvounápravových pojezdů velikosti TT, ale že inspiruje i k dalším konstrukcím. Pro případné zájemce jsme také připraveni navrhnout a vyrobit obdobné převodovky dle jejich potřeb a specifikací.

Převodovku lze objednat v našem e-shopu zde.

prev-tt3

Powered by WordPress