Po opravdu dlouhé době jsem se dostal k tomu abych presentoval nějakou zajímavou novinku. Tedy ne, že bych v téhle bláznivé době nic nového nevytvořil, ale prostě jsou občas i jiné priority či starosti než psaní článku. V průběhu léta jsem byl jedním zákazníkem osloven jestli bych v našem rozsáhlém sortimentu převodů neměl něco na výměnu do pojezdu Čmeláka MTB ve velikosti TT. Původní modely podle řady diskusí trpí v některých exemplářích na různé neduhy jako cukání a hluk a podle názoru zákazníka, jsou na vině ozubená kola v originálních podvozcích. Podle zevrubných specifikací bylo však jasné že kola nemají úplně normalizované rozměry a že se nejspíš budou muset vyrobit jako speciály.
Domluvili jsme se tady na zaslání podvozku abych mohl zkontrolovat rozměry a provést potřebná měření na jejichž základě bych pak navrhl a realizoval výrobu nových ozubených kol. Přiznám se že jsem sice nečekal nějaký zázrak protože malá ozubená kola vyráběná na vstřikolisech bývají často skutečnému a technicky správnému tvaru kol hodně vzdálena, nicméně to co jsem objevil uvnitř převodové skříně byl skutečně masakr. Ozubená kola křivá, s boky zubů deformované a vesměs s naprosto nesprávnou geometrií profilu zubů. Pokud k tomuto základu přidáme navíc celkem velký rozptyl výrobních tolerancí lisovaných dílů (smrštění při chladnutí, pnutí, deformace tvaru i rozměru atd.) tak bylo jasné že prostě dobrá funkčnost převodovek je více méně otázkou náhody, kdy se po složení sestavy ozubení některé vůle a nepřesnosti vzájemně vyruší. Pokud se ale stane to. že ke kompenzaci nedojde, tak je téměř vždy výsledkem problematicky jezdící model. Na přiložených foto je dobře vidět že originální převody mají k technicky správným profilům skutečně daleko.
Po změření a návrhu rozměrů s ohledem na nákladnost přestavby bylo zvoleno určité kompromisní řešení a tedy že budou nahrazena všechna tzv. vložená kola převodové sestavy. Z původní převodovky zůstaly hnaná kola na nápravách a dále dvojkolo na vstupním převodu od šneku. Při následných testech se ukázalo že je tento kompromis akceptovatelný a došlo k významnému zlepšení vlastností. Přesto bych já osobně nejraději udělal celé převodovky nové, jenže jejich cena by v maloseriové a čistě strojařsky pojaté produkci spolehlivě dosáhla ceny celého původního modelu a to by patrně nikdo nebyl ochoten investovat. Takže došlo k realizaci nových převodů kdy jsme se dohodli se zákazníkem na určitém postupu testovacích prací. Problém celé náhrady tkví v tom že na původní plastový výlisek převodové skříně musíme napasovat ozubená kola nová a ještě k tomu to kombinujeme s těmi původními ne moc kvalitnímu převody na nápravách a na vstupu. Šlo o to najít vhodné výrobní tolerance takové aby se celá sestava pohybovala lehce bez zadrhávání ale přitom aby nedošlo k nadměrným vůlím které zvyšují chvění a hlučnost. Komplikací byly navíc i ne příliš přesné polohy předlisovaných čepů převodové soustavy. Nicméně nakonec po výrobě asi tří sad různých provedení převodů jsme se dostali k přijatelnému výsledku. Jelikož jsem sám nemel možnost provést jízdní testy, domluvil jsem se se zákazníkem že zveřejní své poznatky z testů na modelářské vláčkařské diskusi. Na přiložených foto vidíte sestavu vložených kol po výměně. Ještě doplním, že kola je v převodovce vhodné axiálně vymezit pomocí podložek. Volba jakou sílu použít byla také součástí testů prováděných zákazníkem. Nakonec se ukázalo, že optimem je síla 0,2mm takže pod a nad každé vyměňované ozubené kolo je dobré osadit podložky 0,2mm. Tyto podložky budou součástí nabízené konverzní sady. Sada převodů na jednu lokomotivu obsahuje 10ks ozubených kol 11T M0,4 a dva kusy kol 14T plus příslušné podložky. Cena za sadu převodů na jednu lokomotivu T669 (Čmelák) v měřítku TT je 899,- Kč objednat můžete zde: http://www.rcmicrocars.eu/obchod/product.php?id_product=2091
Na závěr jedna aplikační poznámka. Protože ozubená kola jsou vyráběna obráběním, mohou se v balení i přes čištění obrobků ve výrobě občas díky působení statické elektřiny vyskytnout nějaké nečistoty či prach z výroby. Před osazením kol do převodovky tak doporučuji očistit ozubená kola kartáčkem na zuby (ten případně odstraní i některé velmi jemné otřepy na hranách) a následně je vyprat v izopropylu nebo v nouzi v čisté vodě či technickém benzínu. I když obecně není nutno plastové převody z ertacetalu mazat, lze v tomto případě s ohledem na kombinování původních plastů (plasty k lisování nebývají příliš kvalitní) na dvojkolí, resp na vstupním kole a nových vložených obráběných ertacetalových kol trochu jemné vazelíny použít. Přejeme všem klidnou jízdu a co nejtišší „bzukot“ Vašeho Čmeláka na kolejích.