ALSRacing/

23. 4. 2024

Nikdy neříkej nikdy, aneb návrat podvozku M280 po 18-ti letech

Filed under: Novinky — admin @ 12:49

Dnes Vám představuji prototyp podvozku jehož vývojová historie sahá téměř k přelomu tisíciletí. První návrhy podvozků této koncepce jsem udělal a vyrobil někdy okolo roku 2001-2002 v měřítku 1/24 a následně se koncept použil i v měřítku 1/28. Původní podvozek s názvem M280 v měřítku 1/28 vznikl v roce 2005-2006 jako reakce na tehdejší novinku mini-z firmy Kyosho. Dá se říci, že to byl poměrně úspěšný počin,

protože stavebnic se vyrobilo a prodalo více než 100ks což je v rámci České republiky celkem slušný počet. Model tehdy řešil nedostatky mini-z kde největším problémem byla nekvalitní AM Rc souprava. Do podvozku M280 šlo osadit libovolné tehdy běžné FM soupravy a nějaký malý regulátor pohonu stejnosměrného motoru. Napájení tehdy tvořil pack 4ks NiMh akumulátorů velikosti AAA. Podvozek byl koncipován na použití originálních plastových karoserií mini-z a tehdy vyráběných klonů Iwaver. Postupem času se z tohoto podvozku vyvinul závodní speciál pro kobercové trati který už od roku 2009 měl zcela jinou koncepci, především co se týče napájení. Zatímco původní mini-z zůstalo až do dnešní doby postavené na bateriích AAA naše podvozky šly cestou malých lipol baterií. Až do loňského roku to bylo napájení dvojčlánkem, ale při vývoji podvozků měřítka 1/43 a 1/32 se podařilo úspěšně otestovat koncepci pohonu i na jednočlánkovou lipol baterii. Na základě poznatků získaných při vývoji řady podvozků 1/32 jsem se rozhodl udělat jednoduchý ale kvalitní nový podvozek v měřítku 1/28, který vychází koncepčně z oné staré, dobré varianty M280. Jde tedy opět o podvozek na který lze osadit originální plastové Kyosho karoserie mini-z, ale bude nabízen i ve variantách pro dnes stále populárnější lexanové karoserie tohoto měřítka. I když jsem se už kdysi zařekl že niMh baterky do pohonu malých autíček nebudu používat, je velmi pravděpodobné že dle hesla, „Nikdy neříkej nikdy“ vznikne i varianta podvozku na tento typ napájení. Tyto baterky jsou totiž předepsané v tzv. stock kategorii modelů mini-z, resp. modelů měřítka 1/28 a tak jsem byl osloven požadavkem na možnost jezdit s tímto autem i závody právě v téhle kategorii.

Svět malých Rc autíček prodělal velký rozvoj a v posledních asi pěti letech se objevilo na trhu mnoho nových výrobců i nových podvozků. Vesměs jde koncepčně o zmenšené kopie velkých pancar koncepcí. Bohužel s tím do měřítka 1/28 přišlo šílenství v podobě honby za co nejvyšší rychlostí, v podobě závodů na nesmyslně velkých tratích a také naprosto neskutečné finanční a provozní náklady. Nyní představovaný podvozek je myšlen jako pravý opak tohoto vývoje. Primárně jde o pohodové auto s velmi dobrými jízdními vlastnostmi, nenáročné na seřizování, levné a odolné v provozu.

Něco málo ke koncepci podvozku. Základ tvoří osvědčený koncept odpružené přední nápravy na tzv. plovoucí planžetě a zadní náprava na pružném dlouhém nosníku tzv. T-baru. Tato koncepce je sice relativně stará, ale jak se ukázalo stále velmi dobře funkční. Pro pohon byl vybrán malý Dc motor z dronu na napájení 4,2V. Logicky tak je v sestavě pohonu jednočlánek lipol. Konkrétně lze do podvozku osadit lipolky od cca 400 do 1100mAh. K regulaci pohonu slouží osvědčený programovatelný micro Dc regulátor z našeho vývoje. Jako servo bylo použito microservo s kovovými převody určené pro 1s napájení, konkrétně JX PDI-D56MG. Je dostatečně rychle a dost odolné na to aby šlo osadit i bez obvyklého servosaveru. U základní verze modelu, která není extrémně rychlá, je možno saver vynechat, nicméně na šasi jsou již připraveny montáže pro použití kvalitního saveru z naší výroby. Ten bude jistě nutný u modifikací podvozku na 2S lipol a výkonné AC pohony, který také připravujeme. Specialitou podvozku je jeho flexibilita … má plynule nastavitelný rozvor od 90mm až do cca 106mm a tak na něj lze osadit opravdu široké spektrum karoserií mini-z popř. i jiných. Za zmínku stojí také to, že základní model není vybaven diferenciálem. Ukazuje se totiž, že v těchto malých modelech a zejména na domácí malé dráze je pevná osa možná lepší řešení než osa s diferenciálem. Diferenciál pro podvozek je ale samozřejmě k dispozici také. Precizní kuličkový diferenciál z naší výroby uspokojí i ty nejnáročnější závodní potřeby. Další specialitou je použití velice jemného modulu ozubení. Konkrétně je v podvozku převod s modulem M0,3 Není třeba se toho bát, funguje to výborně a kvalitní obráběné převody z kvalitních materiálu vydrží i zatížení výkonných AC pohonů. Pozornosti určitě neuniknou luxusní designová loukoťová duralová kola na představeném prototypu. Tato kola se budou nabízet ve více variantách, nicméně připravovaná stavebnice nebude obsahovat kola a pneumatiky, ty je třeba objednat samostatně. K dispozici budou obyčejná kola bez loukotí i když také přesně obráběná z ertacetalu a do modelů lze použít po mírné úpravě i kola z modelů mini-z. Pneumatiky je možno použít jak mnou preferované a oblíbené mechové, tak klasické gumové předepisované v mini-z kategoriích. Stavebnice bude dodávána bez elektroniky, bez serva, bez akumulátoru, ale s bonusem v podobě pohonného DC mikromotoru. Samozřejmě že řadu těchto komponentů budeme také nabízet a rád poradím s výběrem pro konkrétní Vaše využití modelu. Díky robustní koncepci jsou tyto modely vhodné i pro rentálový komerční provoz. Předobjednávky plánuji zahájit během června. Pro případné dotazy a informace mne kontaktujte na info@alsracing.net popř. tel. 774647272 (12.00-22.00)

Powered by WordPress