Přestože trend v modelech osmnáctin jde spíše směrem k co nejlehčím modelům, praktické zkušenosti celkem jasně ukázaly, že co nejnižší hmotnost nemusí být vždy výhodou. Samozřejmě že se u lehkého modelu méně opotřebovávají mechové pneu a celkově jsou také trochu méně zatíženy díly podvozku. Na druhou stranu pokud dojde při závodě ke kolizi, tak zpravidla ten „lehčí“ model je ve značné nevýhodě.
Zkušenosti z loňské sezóny prokázaly, že existuje určité optimum, kdy ještě nejsou patrny stopy zvýšeného opotřebení pneu, ale přitom model není na dráze tak lehce „odstranitelný“ ze své jízdní stopy. To optimum se pohybuje někde okolo 400 gramů. Pochopitelně vyvstává otázka co s modelem, který se po odtučňovací kůře vpodobě osazení lehkými komponenty (li-pol, AC pohony, micro Rc vybavení ard.) stává snadnou kořistí dorážejících soupeřů???
Pomoc je snadná, stačí přidat speciální zátěž od ALSracing. Zátěž tvoří mosazný frézovaný hranol s hmotností cca 40 gramů. V modelu Xray M18pro popř. v jeho konverzích je jediné ideální místo kam přidat zátěž tak abychom neovlivnili vyvážení podvozku a aby se přitom dosáhlo žádoucího snížení těžiště. Tím místem je prostor pod středovým hnacím kardanem. Pro osazení této zátěže je nutno přesně v ose modelu vyvrtat tři otvory s roztečí 40mm a s průměrem 2,7mm (pochopitelně je třeba zahloubení). Pokud používáme klasické baterky NiMh je také třeba zajistit vhodnou izolaci packu aby nedošlo při nárazu ke kontaktu baterie se závažím a tím k vyzkratování článků. U baterií lipol není třeba provádět žádné úpravy.
U konverzních setů ALSracing lze zátěž přišroubovat v místech otvorů pro vymezovací opěry baterie a tyto opěry zátěží nahradit.
Použití tohoto prvku přináší znatelné zlepšení stability modelu a výrazně se sníží náchylnost na převrácení v případě vyššího gripu koberce.