Mnoho let jsem si kladl otázku proč je v Rc prostoru opomíjené měřítko 1/32 když v něm existuje neskutečná spousta nádherných autodráhových modelů. Ne že by tu nějaké pokusy nebyly, ale buď zapadly v čase (dvaatřicetinu kdysi zkoušela německa garážová firma WWS a pak byl taky jeden pokus v Rakousku, ale je to víc než 15 let a už si nevzpomenu jak se ten výrobce jmenoval. Na trhu se sice nějaké ty RC autíčka 1/32 vyskytují, ale pořádný okruhový RC model, resp. podvozek prakticky neexistuje. Vývoj výrazně menších podvozků pro angličákové měřítko 1/43 mi poskytl obrovskou spoustu cenných poznatků a tak jsem se je rozhodl je zúročit v novém konceptu modelu Rc podvozku 1/32 právě pro možnost osadit parádní plastové autodráhové karoserie z tzv. komerčních autodráhových modelů. A co víc, je zde i možnost vlastní tvůrčí činnosti a využít různé resinové kity (sklolamináty, 3D tisk nebo i nějaké ty lexanky) pro vytvoření skutečně originálních závodních malých Rc modelů.
A tak vznikl i tento model Rilley v barevném provedení, které sice nikdy skutečné závodní okruhy nebrázdilo, ale je přesto velice atraktivní. Camel Repsol bylo provedení
starých dobrých Lemnasovských Porsche a je to moje takříkajíc srdeční záležitost. To Porsche ale taky dřív nebo později v podobě Rc modelu 1/32 stvořím!!!!
Nyní trochu informací k vlastnímu podvozku. Ten vychází z mojí roky ověřené koncepce a v tomto případě bylo prioritou dosažení co nejpříznivější ceny při co nejlepších jízdních vlastnostech a zároveň bylo třeba aby podvozek vykazoval vysokou odolnost na poškození a co nejnižší provozní náklady. Tak vznikl podvozek 1/32 s označením M320. Ve vyroben ze sklolaminátu a kovů (dural, mosaz, nerez) výhradně obráběním a to konvenčním a CNC. Pohon je pouze na zadní nápravu takže klasická závodní zadokolka a v tomto případě navíc specifická v tom že jde o nápravu bez diferenciálu. Absence tohoto výrobně náročného prvku model jednak zlevnila ale kupodivu nedošlo k nějakému zásadnímu úbytku na kvalitě jízdních vlastností. Samozřejmě tak jako všechny podobné modely je klíčem k výbornému svezení dobrá volba pneumatik. Ty jsem použil osvědčené mechové v provedení soft vpředu i vzadu. Podvozek výborně jezdí na RCP dráze, na koberci ale i na méně tradičních materiálech jako je dřevo nebo dokonce i plast. Pohon obstarává miniaturní DC elektromotorek ovládáný vynikajícím mikroregulátorem ALSracing. Napájení obstarává jednočlánek lipol 700mAh a při převodovém poměru 7/60 umožňuje neuvěřitelnou dobu jízdy okolo cca 30-40 minut !!!! Servo je miniaturní s kovovými převody a s absencí servosaveru. S ohledem na poměrně nízkou hmotnost modelu a nižší maximální rychlost předpokládám že absence ochrany serva (servosaveru) nebude mít nějaký fatálně nepříznivý vliv. Zatím jsem s modelem odjel cca 3h při testech a filmování a i při provozu podvozku bez karoserie na RCP dráze nenastal problém. Pokud by se přesto ukázalo že to servo nevydrží, lze to následně řešit a vyvinout nějaký miniaturní saver. RC přijímač se do modelu vejde vesměs v běžné velikosti ale někdy je nutno vyhnout se použití rozměrných klasických servokonektorů. Lze to řešit různě, jednak pomocí kabelů pinovým terminálem a konektory připojit tak aby to „nerostlo“ do výšky nebo lze konektory z přijímače odpájet a RC elektroniku natvrdo propájet, případně lze použít mikropřijímače s konektoy JST. toto řešení je ale bohužel obvykle finančně celkem náročné. V prototypu modelu byl osazen levný čínský přijímač z Rc soupravy s označením GT2 (cena okolo 800-900 korun za set) Přikládám pár fotek a také odkazy jak to jezdí na dráze RCP a také na větší plastové autodráze. Je to doslova mazlíček!!!!
Slíbená videa pro představu jak to jezdí naleznete zde:
https://www.youtube.com/watch?v=548CL4YfbJ0&feature=youtu.be&ab_channel=RCmicrocars
A zde je ukázka jak jezdí podvozek M320 na plastové autodráze (je to prý na cca půl plynu max.)
https://www.facebook.com/kumicak.martin/videos/199564459652918