ALSRacing/

9. 2. 2024

Formule v měřítku 1/28 (1/28 scale formula chassis)

Filed under: Novinky — admin @ 05:17

Po velmi pozitivních zkušenostech s vývojem podvozků 1/32 a 1/43 jsem se rozhodl zkusit pro změnu něco v měřítku 1/28. Jelikož je trh v tomto měřítku velmi saturován, zejména v klasických on-road GT variantách, rozhodl jsem se pro vývoj podvozku F1.

Ve formulích je nabídka poněkud užší a především téměř vše co je aktuálně na trhu se formulovému podvozku podobá hodně vzdáleně. Jelikož mám jisté znalosti z vývoje podvozků formulí měřítka 1/18 měl jsem celkem jasnou představu jakby to mělo vypadat. Pro začátek jsem se rozhodl udělat formulové šasi rozměrově kompatibilní s formulí firmy GL racing a také na první pokusy využít jejich karoserii a kola. Ovšem tím jakákoliv podoba končí!!!!!

Moje vzory jsou klasické jednoduché a funkční koncepty formulí jaké ve větším měřítku 1/10 dělala Tamiya a další firmy. Prostě jednoduché a perfektně funkční šasi s rozumnou motorizací. První co jsem udělal bylo zvážení mých podvozků měřítka 1/32 a zjistil jsem že ty modely zase nejsou extra lehké a přitom jim velmi slušnou rychlost dodávají levné DC mikromotory. V nejlehčí variantě (auta 1/32) má model Chevron resp. P917 hmotnost okolo 120gramů ale hodně dobře jezdí i těžší auta s cca 135-140g. Z toho vznikla myšlenka jít jinou cestou než jde dnešní svět RC modelů 1/28. Současné osmadvacetiny jsou osazovány výkonnými ale často technicky problémovými AC pohony s více či méně nesmyslným výkonem a zbytečně velkou hmotností. Velký výkon motorů si nechá líbit i těžká celokovová šasi modelů které jdou v konstrukční složitosti do podoby velkých RC modelů měřítek 1/10. Se složitostí modelů roste jejich cena ale hlavně se stávají pro řadu uživatelů extremně náročné na vyladění. O cenách tuningu a náhradních dílech raději nebudu dál psát. A tak vznikla myšlenka jít zcela opačnou cestou, tedy lehké, jednoduché ale perfektně funkční auto. Výsledek si můžete prohlédnout v níže přiložené galerii. Za sebe jsem velmi spokojen a očekávám i na dráze velice dobré chování. Podvozek vychází s plně osazenou elektronikou na cca 110-120g a včetně lexanové karoserie, to nebude víc jak 125g. Z toho je jasný že to bude jezdit stejně dobře jako podvozky 1/32 které mají při stejné motorizaci podobnou hmotnost. Pochopitelně že byl s ohledem na větší kola upraven převod, ale použití revolučních frézovaných převodů s modulem DP80 (modul 0,3) dovoluje osadit spurgear až 74T velikosti a pastorky již od 6T do cca max. 12T. Napájení 1S lipol a výkonný DC mikromotor s programovatelným mikroregulátorem ALSracing budou garantovat skvělé svezení na dráze. Samozřejmě že v další fázi nejspíš zkusím osadit podvozek nějakým výkonnějším AC pohonem, ale pro domácí poježdění to bude evidentně nesmyslná cesta. Ale s ohledem na možné závodní využití tohoto podvozku se pochopitelně budu snažit přizpůsobit stávajícím pravidlům, kde bohužel už není prostor pro levné DC řešení pohonu.

Ještě doplním že podvozek je připraven pro testy jednak s pevnou zadní osou bez diferenciálu a pak se špičkovým kuličkovým diferenciálem který byl pro tento model zkonstruován. Nový kuličkový diferenciál je osazen celkem třemi kuličkovými ložisky a používá 12 kuliček s průměrem 2mm. Koncepčně se velmi blíží diferenciálů používaným v modelech pan car měřítka 1/12 a 1/10 rep. v modelech formulí 1/10 Jeho seřiditelnost a funkčnost je excelentní, stejně tak jako provozní odolnost díky špičkové zušlechtěné hřídeli a vysoce přesné výrobě dílů z pevnostního duralu třídy 7075.

Powered by WordPress