První fáze vývoje nové formule v měřítku 1/28 je ukončena. Podvozek dostal už i zadní spojler a proběhly zhruba dvě hodiny testů na RCP dráze. Ještě se chystám na alternativní kola s mechovými pneumatikami které by šly použít i na kobercových tratích nebo popř. i na RCP.
Prozatím mohu říci že projekt splnil veškeré předpoklady a že nekonalo žádné nepříjemné překvapení v chování povozku na dráze, spíše naopak. Začnu popisem konceptu protože se ve stávající podobě vývoje markantně liší od všech formulových modelů měřítka 1/28 na trhu.
The first phase of development of the new 1/28 scale formula is complete. The chassis has already received a rear spoiler and about two hours of testing took place on the RCP track with rubber tires Marka racing. In next time I am making for alternative wheels with moss tires that could be used on carpet tracks or also on RCP. For now, I can say that the project met all the requirements and that there were no unpleasant surprises in the carriage’s behavior on the track, rather the opposite. I will start with a description of the concept, because in its current form of development it is markedly different from all 1/28 scale formula models on the market.
To hlavní čím se tento povozek liší je koncepce pohonu. Tu jsem prostě po výborných zkušenostech převzal z podvozků měřítka 1/32 a tak je formule napájena jednočlánkem lipol 370mAh/35s a levným miniaturním DC elektromotorem. Proč jsem zvolil tuto cestu, když v dnešní době převažují AC pohony rozeberu někdy v samostatném článku, protože to je téma na obsáhlejší povídání.
The main thing that makes this F1 Chassis different is the drive concept. Here, after excellent experience, I simply took over from 1/32 scale chassis conceptions and so the formula is powered by a single cell lipol 370mAh/35s and a cheap miniature DC electric motor. I will explain why I chose this path, when AC ESC components are prevalent these days, in a separate article, because that is a topic for a more comprehensive discussion.
Koncepce pohonu z podvozků měřítka 1/32 je ověřená v limitu hmotností od cca 110g do 150g při převodovém stupni od 1/10 do zhruba 1/6,67 (převody 6-9 zubů pastorek a 60 zubů spurgear). U formule v měřítku 1/28 kde je poměr velikosti kol cca 1,25 bylo nutno pro obdobné jízdní vlastnosti jít do převodových poměrů 1/12,5 až 1/8,33. Prakticky jsou použity převody 6-9 zubů pastorek a 70-74 zubů spurgear. (tedy rozsah od 1/12,33 do 1/7,78) Tyto převodové poměry nebudou elektromotor přetěžovat pokud se bude hmotnost podvozku pohybovat v limitu okolo 120-130g. Hotový model formule má hmotnost 117 gramů. Je to dáno lehkou lexanovou karoserií a využitím carbonu. Brzy však ověřím i těžší variantu ze sklolaminátu kde nepředpokládám vznik problémů. Očekávám hmotnost okolo 125-130g.
The drive concept from 1/32 scale chassis is proven in the weight limit from approx. 110g to 150g with a gear ratio from 1/10 to approx. 1/6.67 (gears 6-9 pinion teeth and 60 spur gear teeth). For the 1/28 scale formula where the wheel size ratio is about 1.25, it was necessary to go to gear ratios of 1/12.5 to 1/8.33 for similar driving characteristics (speed and akcelerations). Gears of 6-9 pinion teeth and 70-74 spurgear teeth are practically used. (i.e. the range from 1/12.33 to 1/7.78) These gear ratios will not overload the electric motor if the weight of the chassis is within the limit of around 120-130g. The finished formula model has a weight of 117 grams. It is due to the light lexan body and the use of carbon. However, I will soon verify the heavier variant made of fiberglass, where I do not expect problems to arise. I expect a weight of around 125-130g.
Formule je s ohledem na zranitelnost vozů s odkrytými koly vybavena na rozdíl od podvozků 1/32 účinným kvalitním servosaverem vlastní konstrukce. Tento servosaver chodí lehce a přesně, protože sestava jeho pák je uložena na dvojici kuličkových ložisek a síla pružiny se přenáší výhradně přes kuličky ložiska. Takže odpadají jakékoliv nežádoucí třecé síly které v některých typech servosaverů způsobují problémy s návratem do přesné neutrální polohy (pokud dojde k aktivaci funkce ochrany serva po nárazu). Kvalitu řízení garantuje použití rychlého miniaturního serva Bluebird které se osvědčilo v modelech měřítka 1/43. Nevýhodou je bohužel vyšší cena tohoto serva. Mohu ale slíbit že brzy dojde na testy levnějších mikroserv s plastovými převody. Bude zajímavé zjistit jestli to mechanicky vydrží.
In view of the vulnerability of cars with exposed wheels, the formula is equipped, unlike 1/32 chassis, with an effective high-quality servo saver of its own design. This servo saver moves easily and precisely because its lever assembly is mounted on a pair of ball bearings and the spring force is transmitted exclusively through the bearing balls. So any unwanted frictional forces that cause problems with returning to the exact neutral position in some types of servosavers (if the servo protection function is activated after an impact) are eliminated. The quality of steering is guaranteed by the use of a fast miniature Bluebird servo (metal gear type), which has proven itself in 1/43 scale models. Unfortunately, the disadvantage is the higher price of this servo. But I can promise that soon there will be tests of cheaper micro servos with plastic gears. It will be interesting to see if it holds up mechanically.
Regulátor pohonného motoru je opět skvělý programovatelný mikro ESC z naší produkce. Jeho miniaturní rozměry, spolehlivost pro 1s lipol napájení jsou již ověřené na cca více než třech desítkách postavených podvozků měřítek 1/43 a 1/32. Nic lepšího se aktuálně pro DC motory nedá na trhu najít. Plynulost rozjezdu modelů a přesnost řízení plynu vesměs stále překonává levnějčí AC pohonné ESC systémy bez senzorové vazby.
The drive motor controller is again a great programmable micro ESC from our production. Its miniature dimensions, reliability for 1s lipol power supply have already been verified on more than three dozen built chassis of 1/43 and 1/32 scales. Nothing better can currently be found on the market for DC motors. The smoothness of the models‘ start-up and the accuracy of the throttle control generally still surpasses the cheaper AC-powered ESC systems without hall sensor coupling.
Přijímač je v podvozku nutno použít opravdu miniaturní, já jsem osadil poměrně levný přijímač MXO pro vysílač Fly sky GT3B (cena přijímače okolo 20-24 USD). Napíšu k tomu asi jen jedno … funguje to. Sice bych asi občas dokázal využít i nějaký ten modernější přenosový systém s nízkou latencí, ale zatím jsem se k zakoupení těchto přeci jen dražších RC souprav neodhodlal. Ostatně cílovou skupinou pro moje modely nejsou špičkový závodní piloti, ale začátečníci, děti, hobby klubové skupiny. Prostě všichni co si chtějí s Rc autíčky užívat spoustu zábavy bez zbytečného stresu ze složitého nastavování podvozků, nebo bez stresu z šílených finančních nákladů na nákup a hlavně následný provoz modelů. Netvrdím, že jsou moje modely nejlevnější při nákupu, ale jsou bezkonkurenčně levné v provozu a nepředstavitelně odolné. Navíc nevyžadují nějaké extra složité vyladění. Takže závěrem si dovolím napsat, že i nový podvozek formule v měřítku 1/28 Vám přinese spoustu skvělých zážitků bez nutnosti nesmyslných finančních investic a bez potřeby složitého ladění šasi.
The receiver in the chassis must be really miniature, I installed a relatively cheap MXO receiver for the Fly sky GT3B transmitter (receiver price around 20-24 USD). I will probably write only one thing about it … it works. Although I would probably be able to use a more modern transmission system with low latency from time to time, I have not yet decided to buy these more expensive RC kits. After all, the target group for my models is not top racing pilots, but beginners, children, hobby club groups. Simply everyone who wants to have a lot of fun with Rc cars without unnecessary stress from complex chassis settings, or without stress from crazy financial costs for purchasing and especially the subsequent operation of the models. I do not claim that my models are the cheapest to buy, but they are unbeatably cheap to run and unimaginably durable. In addition, they do not require any extra complex tuning. So, in conclusion, I would like to write that even the new 1/28 scale formula chassis will bring you a lot of great experiences without the need for pointless financial investments and without the need for complex chassis tuning.
Tímto ale pochopitelně vývoj nekončí, naopak vše teprve začíná …. po dostatečném otestování a výrobě dalších variant podvozku bude vše vyhodnoceno a pak připravím nabídku několika verzí stavebnice této formule. A to hlavní … pro tento podvozek připravuji i vlastní lexanové karoserie, návrh provedení karoserie je v galerii obrázků….
Of course, this is not the end of the development, on the contrary, everything is just beginning …. after sufficient testing and production of other variants of the chassis, everything will be evaluated and then I will prepare an offer of several versions of the chassis kit of this formula. And the main thing… I am also preparing my own lexan bodies for this chassis, the design of the body is in the picture gallery…