Tak a je to tu … po domluvě s Panem starostou obce Višňová pod kterou spadá několik obcí frýdlantského výběžku včetně Vísky otevíráme v kulturním domě ve Vísce RC automodelářský technický kroužek. Činnost bychom rádi zahájili od druhého říjnového týdne. K dispozici je dostatek závodních modelů autíček pro zapůjčení, dráha RCP, a veškeré další potřebné vybavení. Kapacita kroužku prakticky není omezena, takže v případě že bude překročen počet zájemců cca 14 lidí pro jeden kroužek dojde k rozdělení na více běhů v jiném čase. Termíny schůzek stanovíme na základě domluvy se zúčastněnými tak aby to vyhovovalo co nejvíce přihlášeným. Kroužek není určen jen pro děti, uvítáme i dospělé zájemce o tuto atraktivní technickou zábavu. Přihlášky a dotazy pište případně do komentářů nebo SZ a nebo na email info@alsracing.net Lze také volat na +420774647272 (12.00-22.00) pokud bych telefon nebral jsem v dílně a ozvu se později zpět. Cena za kroužek činí 2900 Kč na pololetí a zahrnuje zapůjčení závodního modelu s veškerým servisem, činnost lektora a veškeré další potřebné zázemí pro tuto činnost (dráha, časomíra, baterie atd). Pokud se rozhodnete zakoupit model a RC vybavení z naší nabídky vlastní a budete na kroužku jezdit se svým modelem je cena snížena na 1800 Kč za pololetí. Těším se na Váš zájem a účast.
Níže trochu podrobněji co je cílem a proč tohle vše vzniká ….
Úvod
Jako kluk jsem snil o autíčku na vysílačku. Je to už víc než 45 let. Tehdy to nešlo v naší zemi koupit. Jediná možnost byla Diy výroba. Ale neměl jsem doma potřebné stroje, tak zůstal jen sen ….
Začal jsem ale dělat elektroniku a učit se práci rukama, ale také hledat řešení, tvořit a navrhovat různé přístroje, zařízení, učit se technologickým znalostem a dovednostem.
Dnešní děti (v bohatších zemích zejména) mají téměř vše na zlatém podnose, skoro vše jim mohou rodiče koupit. Ale přínáší to problémy. Mizí zručnost, ztrácí se schopnost tvořit nové věci, mizí kreativní myšlení, myzí analytické myšlení, mozek degeneruje, objevují se závislosti a psychycké problémy dříve neznámého typu. Ty všechny pozitivní věci kdysi rozvíjelo právě modelářství, manuální činnost, kreativita. Dnes je vidět, že tato činnost ve společnosti velmi chybí.
To je důvod proč vznikl projekt jednoduchých malých RC modelů aut v měřítku 1/32. Koupit dětem do modelářského kroužku obdobné hotové modely mini-z není dobrá cesta. Jsou z plastu, poměrně drahé a snadno se na nich něco rozbije. Náhradní díly stojí hodně peněz. Vylepšující tuning ještě více. Navíc se na hotovém modelu děti moc věcí nenaučí, snad jen vygooglit náhradní díly. Samozřejmě, že lze dnes koupit i jiné modely od jiných výrobců, ale to jsou často drahé závodní speciály. Jsou odolné, výkonné, ale vyžadují rozsáhlé znalosti pro nastavení, údržbu, servis. Nic z toho začátečník (dítě nebo dospělý) neumí a především ani potenciál těchto podvozků nevyužije. Foto modelu v měřítku 1/32, resp. Stavebnice:
Cíle projektu
resp. co může projekt nabídnout lidem, kteří se do RC automodelářského kroužku přihlásí:
- Děti (nebo i dospělí zájemci) se naučí ovládat závodní rádiem řízený model automobilu a užijí si v budoucnu, pokud u toho vydrží, spoustu adrenalinové zábavy při kontaktních hromadných závodech, které se s těmito modely dají pořádat.
- Děti (nebo i dospělí zájemci) získají základní orientaci v technickém názvosloví z oblasti konstrukce automobilů, resp. Modelů automobilů, z oblasti materiálů a součástí používaných ve strojírenství, zejména v oboru jemné mechaniky.
- Děti (nebo i dospělí zájemci) se naučí základy údržby, servisování a oprav sofistikovaných komplexních technických produktů (modely RC autíček obsahují vedle řady kinematických soustav také elektronické prvky) a získají pochopení souvislostí například v tom, že když se u něčeho nedělá údržba, tak se to projeví na funkci nebo výkonosti daného zařízení. Konkrétně tyto RC modely autíček se musí po ježdění vyčistit od prachu, zkontrolovat stav utažení šroubků, zkontrolovat funkci ložisek (vše co se má volně točit se musí volně točit), zkontrolovat stav zapojené kabeláže RC soupravy, zkontrolovat funkci RC řízení atd…
- Děti se naučí základy techniky jízdy s modely, které však mají obecnou platnost a pomáhají v dospělosti například při získávání řidičského průkazu a při prvních krocích na silnici v autě. Tyto závodní modely totiž mají až překvapivě podobné vlastnosti a chování při jízdě jako skutečný osobní automobil. Děti tak na modelech snadno pochopí a hlavně vidí co se třeba děje či co se stane, když vletí na plný plyn do zatáčky, nebo když prudce zatočí volantem (v prvním případě ze zatáčky auto vyletí ven, v druhém jde obvykle do hodin nebo přes střechu)
- Děti (nebo i dospělí zájemci) získají přehled o používaném nářadí z oblasti jemné mechaniky a osvojí si základní práci s tímto nářadím.
- Děti (nebo i dospělí zájemci) získají při tréninku jízdy schopnosti jemné koordinace pohybů prstů rukou, zlepšení motoriky ruky, zlepšení soustředění, postřehu a schopnosti rychlých reakcí. Zejména jemná motorika je u dětí důležitá pro budoucnost, protože je potřeba pro manuální činosti v dospělosti. Příkladem široké nutnosti těchto dovedností, které se vytrácejí s masivním pasivním používáním počítačové techniky na úkor aktivních manuálních činností je třeba i to, že manuální zručnost a jemná motorika je nezbytná pro profese zubař, chirurg atd.
- V případě zájmu a především po získání výše popisovaných základů lze tyto RC automodely dodat i ve formě stavebnic a s dětmi či dospělými pak celé modely sestavovat, instalovat do nich elektronické prvky, oživit je a následně s nimi jezdit a závodit. Foto stavebnice:
8. Pro modely lze také získat polotovary sklolaminátových karoserií a s dětmi (popř. dospělými) vyrobit z polotovaru finální modelovou karoserii. Tato manuální činnost obnáší vyřezání čistého tvaru karoserie, broušení, pilování, tmelení, lakování, aplikaci obtisků a doplňků jako zpětná zrcátka, přítlačná křídla atd. Dále je nutné osadit na karoserii nárazníky, a držáky sloužící pro montáž na podvozek. Ukázka polotovarů karoserie a hotové finální karoserie je níže. Finální karoserie může při troše pečlivosti vypadat velmi realisticky. K dispozici jsou jak karoserie osobních aut tak karoserie tahačů, mimo jiné i Liaz:
9. Po získání dostatečných zkušeností s provozem modelů, tedy především jde o schopnost přiměřeně dobře ovládat model auta na vytýčené dráze závodního okruhu lze pořádat velice atraktivní adrenalinové závody s využitím infačervené časomíry (modely lze opatřit IR vysílači identifikačního kódu) a formou soutěživosti motivovat k dalšímu získávání znalostí, zkušeností a dovedností. Jedna z možných variant dráhy je na přiloženém foto. Jedná se o tzv Kyosho RCP dráhu, která je skládací, snadno transportovatelná, dělá se ve dvou rozměrových řadách.
10. Děti (nebo i dospělí zájemci) se mohou případně podílet na stavbě dráhy pro tyto modely. Běžně se sice jezdí na skládacích drahách kde to není o nějaký výrobě a manuální činnosti ve smyslu stavby dráhy, ale existují ve světě i maketově postavené okruhy. Pro bližší představu je to vlastně něco jako model kolejiště, jen je to poněkud snazší na stavbu … ke stavbě jsou třeba materiály jako polystyrém, dřevo, gumové desky, modely budov závodního okruhu atd. To je už čistá modelářská manuální činnost na desítky až stovky hodin vyžadující také stabilní vhodný prostor pro realizaci dráhy. Nejspíš to tedy nebude případ našeho modelářského kroužku, ale inspirace je to nepochybně zajímavá, např. ukázka takové dráhy zde:
pozn. Činnosti 1-6 a 9 může jako lektor provádět zaškolená osoba bez nějaký mimořádných modelářských a řemeslných znalostí a zkušeností, ostatní činnosti ale vyžadují poměrně dobrou praxi v modelářských a kutilských oborech.
Technické informace k provozu kroužku:
- Doporučená maximální kapacita 12 -14 osob
- Prostorové nároky – běžná školní třída popřípadě i větší prostor pro možnost využití větší dráhy(základní malá dráha je na prostor cca 3x4m)
- Pro 12 osob je nutno 6 modelů s příslušenstvím (vysílače, napaječe vysílačů, nabíječka, akumulátory do modelů)
- Je potřeba nářadí na jemnou mechaniku, především malé křížové a imbusové šroubováky, malé klíče, pinzeta, lupa, nástroje na čištění modelů apod.
- Pro modelářské činnosti jako je výroba karoserií nebo stavba realistické dráhy je nutno disponovat dalším řemeslným náčiním a vybavením včetně potřebných ochranných pomůcek (ochrana dýchacích cest a rukou při broušení sklolaminátu, při lakování modů atd.)
- Organizace ježdění s modely je obvykle taková, že polovina účastníků jezdí a polovina dělá tzv nasazovače, kteří jsou okolo dráhy a vracejí na kola převrácené modely, popřípadě hecují ty co jezdí, po určitém čase se prostřídají. Nebo probíhá trénink jedné skupiny pokud jde o metodické úkoly jízdy a z druhé skupiny vždy jeden provádí bodovanou úlohu tzv. Na ostro. Více bod následující.
- Pro výuku jízdy bude k dispozici metodika … lze udělat výuku ve formě soutěže v plnění určitých základních úkolů jako jízda rovně a zastavení na vymezeném místě, jízda po kružnici, jízda po trajektorii osmičky, jízda po trajektorii oválu, jízda na čas s plněním úkolů, například slalom mezi brankami s penalizací za chyby atd. Variant je široké spektrum.
- Pro závody ve skupině na dráze je potřeba infra měřící zařízení, což ale prakticky není nutnost pro první minimálně rok běhu kroužku, protože výuka jízdy a přípravy modelů není tak snadná, jak by se mohlo na první pohled zdát.