ALSRacing/

17. 1. 2013

Originální tuning mini-z také pro gumové dráhy (RCP track).

Filed under: Mini-z a osmadvacetiny — admin @ 19:39

Modely mini-z japonské firmy Kyosho se již několik let těší značné popularitě a postupně se z nich staly vyzrálé závodní speciály. Vývoj a výroba dalších tuningových dílů je stále vděčné a důležité téma. ALSracing se v minulosti ve svých konverzních setech věnoval především tuningu určenému pro kobercový povrch. Známé konverzní sety byly proto vyvíjeny a laděny pro použití mechových pneu. O jejich kvalitě vypovídají výsledky výborných pilotů v seriálových závodech i na historicky prvním mistrovství republiky 2012 v Polné. Mechové pneu Softchampion, Softspecial, Hard a další směsi jezdí na kobercových drahách v současné době většina jezdců mini-z.

difminiz006

Pro mne osobně tedy bylo konstruktérskou výzvou, postavit také konverzi pro gumové pneu, které se používají na pěnové skládací dráze tzv. RCP tracku. U nás se používají tyto dráhy, které jsou skoro výhradně výrobkem firmy Kyosho. V zahraničí se používají RCP dráhy také od jiných výrobců, jejich vlastnosti jsou však velmi podobné. Tato v podstatě hlavní forma závodění s minizetky, viz např. PNracing CUP, Kyosho Masters Fellbach atd. je nejrozšířenější po Evropě v Německu, Rakousku, ve Francii a ve Španělsku. Také u nás se jezdí seriály na tomto povrchu, zejména pak ve Vysokém Mýtě a v Třebechovicích. Prvním úkolem vývoje bylo připravit disky kol, které budou rozměrově odpovídat příslušným závodním regulím. Při vývoji se zde ukázal zajímavý fakt, že pro závodní nasazení jsou výhodnější plastové, nežli kovové disky. (Naproti tomu u mechovek na kobercové dráze převládají spíše duralové disky). Vhodnost plastu je podmíněna tím, že gumové pneu na RCP tracku potřebují k dobré adhezi určitou provozní teplotu, které dosáhnou třením o povrch dráhy za jízdy. Je dobré vědět, že na většině RCP drah se zakazuje mazání. Kovový disk funguje jako chladič a odebírá teplo, což není žádoucí. Prostě se ukázalo, že na plastových kolech auto lépe sedí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dalším krokem ve vývoji bylo testování různých typů motorů, které musí na gumové dráze splňovat jiné nároky, nežli na koberci a následně zvolení vhodné koncepce motorového bloku. Ukázalo se, že původní koncept konverze mini-z jež využíval zadní nápravu skoro totožnou s modelem M280 byl natolik nadčasový, že se u něj vyplatilo zůstat.  Pouze proběhlo několik větších konstrukčních úprav zaměřených na zpevnění sestavy motorové klece a snížení těžiště, ale původní myšlenka se nezměnila. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Přináší totiž značnou variabilitu ve volbě různých typů a velikostí motorů a také dovoluje snadnou změnu rozvoru modelů ve velkém rozsahu.  Rovněž se ukázalo, že na gumové RCP dráze snaha o maximální odlehčování prvků zadní nápravy nevede jednoznačně k lepším jízdním vlastnostem.  Nejdůležitější je dosažení co nejnižšího těžiště.

Klíčovou změnou byla konstrukce nového kuličkového diferenciálu zadní nápravy. Bylo navrženo a testováno několik typů diferenciálů a to jak kompatibilních se systémem upnutí kol mini-z, tak zcela nových, s přesnějším upnutím kol. V rámci tohoto měřítka RC aut se jedná o ojedinělý systém.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Testování na RCP drahách a postupné úpravy probíhaly po celé léto a podzim. Ze stovek hodin testů a konzultací nakonec vyplynul jeden závažný závěr – stávající běžně užívaná konstrukce kuličkových diferenciálů v modelech mini-z má řadu technických slabin. Proč si tohle dovoluji tvrdit, bude objasněno v samostatném pojednání na téma konstrukce diferenciálu mini-z. Diferenciály, které dodržují zažité konstrukce mini-z, doplácejí na snahu o maketový vzhled disků kol. Rozhodli jsme se proto opustit snahu o maketovost a upřednostnit přesnost a jednoznačnost chodu diferenciálu. Vyšli jsme přitom ze sedmi lety  provozu prověřené koncepce diferenciálu modelu M280, který se používá ve starším typu konverzních setů. Tento diferenciál měl však jeden právem kritizovaný nedostatek – při výměně pravého zadního kola bylo nutné diferenciál zčásti rozebrat. Hledat rozsypané kuličky v přestávce před jízdou je pěkný adrenalinový zážitek, který určitě nepřispíval k pohodě pilotů. Na kobercových drahách a při použití kvalitních mechových pneu sice tohle nemusí být tak velký problém, protože kola se po vyladění modelu nemusí měnit často.  Avšak na RCP dráze s gumovými pneu je to jiné, protože ke správnému naladění jízdních vlastností je právě výměna celých kol s různou gumovou směsí nutností i během závodního dne podle vývoje podmínek dráhy.  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Je vcelku obecně známé, že i nepříliš velké změny teploty povrchu dráhy a místnosti mají za následek silné změny v jízdních vlastnostech modelu. Při závodech na RCP dráze se proto experimentuje mnohem více a model je třeba ladit i během závodu. Základním krokem v ladění je kromě výměny kol i seřizování svornosti diferenciálu. V tento moment je opakovaně rozebíraný diferenciál velkým problémem, protože na chování modelu má vliv jak jeho utažení tak i prosté rozebírání a skládání. Na tomto místě si dovolím upozornit, že i obvyklé mini-z diferenciály pro originální upínání kol zůstávají při výměně kol v neměnném nastavení jen zdánlivě. Chod diferenciálu je zde totiž závislý i na míře utažení k náboji a to hlavně kola, sousedícího s talířky diferenciálu. Tato soustava O-kroužku, unašečů, tvrzených talířků, kuliček se opírá o jedině ložisko a proto ji nazýváme „plovoucí“. Inspirací ke stavbě nového diferenciálu pro mini-z se stalo řešení již několik let používané v modelech čtyřiadvacetin ALSracing M242 a M243.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kola jsou zde osazena na příruby náboje a utaženy centrální maticí, podobně jako v reálných závodních autech. Systém seřizování diferenciálu je tak zcela oddělen od vlastních kol. Diferenciál, jehož koncepce vychází i z prověřených diferenciálů zadokolek měřítka 1/12, je k funkčnímu maximu dotažen i důsledným odstraněním nežádoucích vůlí. Výroba tohoto diferenciálu probíhá malosériově, s důrazem na nejvyšší rozměrovou přesnost. Vše se u ALSracing dělá na špičkových švýcarských strojích. Výsledkem je pevná zadní osa, která má naprosto přesně definovatelné nastavení, dlouhou životnost, takřka bezúdržbový chod a současně snadnou montáž a demontáž disků.  Součástí konceptu je i kolekce špičkových obráběných delrinových převodů v jemném modulu DP64, a také v klasickém modulu M0,5. Přesně frézované převody jdou lehce a přesně, bez jakýchkoliv drhnutí či vibrací, mají dlouhou životnost a modely s nimi také výrazně ztichnou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cenou za excelentní jízdní a servisní vlastnosti je ale opuštění původního systému disků mini-z a postup od designového řešení kol k ryze funkcionalistickému závodnímu provedení. Kdo má mini-z na hraní, pro radost a do vitrínky, ten tohle nevyužije. Ale kdo závodí a chce vítězit nejen na RCP drahách, ten by se měl vážně zamyslet a třeba zkusit starou platformu vyměnit. Pochopitelně připravíme i variantu pro kobercové tratě a pro disky s mechovými pneu.

Posledním prvkem nové konverzní sestavy je systém předních kol na náboji opět s centrální maticí, který dovoluje neuvěřitelně snadno měnit kola a také velmi lehce měnit offsety pomocí sady podložek v rozsahu 0-2mm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Další změny jsou pak ještě možné změnou šířky základních disků takže je možno vytvořit i offset záporný. Stálé náboje používají menší ložiska 2x5x2,5mm (typ MR52), která jsou poměrně velmi dobře skryta a proto odolná proti pronikání nečistot a chlupů. Dalším a důležitým prvkem této kolekce je lehká karbonová deska třecího tlumiče s hladkým povrchem. Použitím všech nebo vybraných, v mini-z platformě zcela nových uzlů, vznikne z mini-z   speciál, který za předpokladu kvalitně fungujícího základu uspokojí i velmi náročné jezdce. Pro začátečníka, který chce okusit závodní atmosféru je toto řešení nejlevnější cestou k ryzímu závodnímu speciálu, protože mu odpadá zdlouhavý a finančně nákladný proces hledání, zkoušení a testování často metodou pokus-omyl.

Závěrem dodám, že konverzní systém je v jednotlivých položkách i v podobě kompletní sestavy dostupný na e-shopu a že pro uživatele modelů mini-z připravujeme obecnější a podrobnější rady, jak dostat z modelů této platformy maximum a jak posunout výkonstně klasické mini-z šasi ještě o kus dál.

Shrnutí hlavních předností nové konverzní sady pro RCP dráhy:
– Upínání kol centrální maticí odstraňuje nutnost instalovat ložiska do kol, odpadá výměna ložisek při instalaci jiných kol a zcela se eliminuje házivost kol vlivem vůlí.
– Nastavení rozchodu kol se děje pomocí podložek na hřídeli (zadní náprava) nebo na nábojích (přední kola). Odpadá tak nutnost používat sady kol o různém ofsetu a jezdec si tak vystačí s jedním párem kol pro každou směs. Šířka zadní nápravy přes kola je nastavitelná od 74 do 80 mm (po 0,5 mm), resp. i více při použití lexanových karoserií.
– Precizně obrobená kola z delrinu běží přesně a bez vibrací, tím zlepšují kontakt gumy s povrchem dráhy. Kvalitní materiál je nejen odolný proti nárazům, ale také dovoluje používat nahříváky gum bez rizika zdeformování disku vysokou teplotou.
– Klec motoru používá dlouhý závěs (téčko), který díky velké torzní poddajnosti výrazně zvyšuje grip zadní nápravy.
– Konstrukce motorové klece umožňuje instalovat motory vel. 130 i 180. Kombinace nízké výšky motoru a vyšší hmotnosti většího motoru zvyšuje grip na gumových drahách RCP. Vybrané typy motorů vel. 180 poskytují velice plynulý zátah, který je na tomto povrchu důležitý.
– Velmi nízká poloha motoru (odpovídá klecím LM) je zachována i při rozvorech 94 a 90 mm.
– Špičkový kuličkový diferenciál poskytuje vynikající svornost při lehkém chodu. Tím kombinuje možnost silné akcelerace a neutrálního chování v nájezdu do zatáčky i na výjezdu, kde výrazně omezuje nedotáčivost pod plynem.
– Přesný chod diferenciálu bez zadrhávání a bez vlivu pravo-/levého zatížení, umožňuje jezdit přesnou a plynulou stopu a má velký podíl na snížení počtu chyb. Jeho pevná konstrukce je odolná proti nárazům od aut soupeřů, ke kterým na RCP dráze dochází častěji, než na koberci kvůli „přilnavým“ mantinelům.

Powered by WordPress