V sobotu 18.10.2008 byl zahájen prvním závodem zimní seriál závodů OPEN18 Víska 2008/2009. Na startu se i přes ještě dobíhající letní sezónu sešel celkem slušný počet startujících a to 12 jezdců. Vedle již stabilních účastníků našich závodů jsme uvítali první juniory z nově vznikajícího modelářského kroužku ve Frýdlantě (s jedním modelem se vystřídali Radim Lorenc a Patrik Kremina). Také si přišel zkusit závodní atmosféru Petr Lipek, který se na modely aut vrhnul takříkajíc ze vzduchu od leteckých modelů.
Jelo se podle našich standartních pravidel na perfektním rovném a čiském koberci s klasickými parametry tratě šité na míru osmnáctinám.
Jelikož silně pokročila střídavá elektrifikace pohonů u značného počtu účastníků, byl jsem zvědav jestli má stále ještě šanci klasická třístovka a standartní pětičlánek. Střídavé pohony se u nás jezdí Tekin a na tomto závodě premiérově i Novak. Li-po baterie už jsou velmi zdomácnělé a tak je rychlost a hlavně zrychlení modelů opravdu impozantní. Ovšem s rostoucí rychlostí a dynamikou modelů, rostou nároky na piloty a tak se ne vždy projeví zlepšení výkonů. Prostě dráha metr až metr třicet šířky si nechá líbit jen něco a dřevěný mantinel neuhne ani o kousek.
Jezdci byli rozdělení do rozjížděk do dvou skupin, přičemž klíčem byl výsledek z minulého volného závodu. Na to trochu doplatil Marián klčo, který tak musel o účast v prestižním áčku bojovat s jezdci přeci jen horších kvalit a tak občas schytal i nějaký ten nezaviněný karambol.
Pro pořadí ve finalových jízdách byl započítáván jediný nejlepší výsledek ze čtyř kvalifikací. Toto pravidlo bylo vpodstatě uplatněno poprvé, ale myslím že nikoho nepoškozuje a navíc přináší jisté uvolnění. Každý má prostě čtyři pokusy na nejlepší výkon. Rozdělení jezdců dle výkonnosti se nakonec ukázalo prakticky přesné, jelikož se i po čtyřech kvalifikacích obsazení původních skupin nezměnilo. Pro šanci na „A“ finále bylo nutné zajet minimálně 27 kol a to ještě v čase téměř rovných pět minut. Není bez zajímavosti že výkony jdou hodně nahorů a tak jsme viděli asi nejvyrovnanější kvalifikaci která se u nás dosud jela.Já (Luděk Aschenbrenner) a Tomáš Culka jsme dojížděli ve všech jízdách v jednom kole a s minimálními odstupy. Přestože jsem třikrát vyhrál, ten kdo se nakonec radoval z první pozice na finálovém roštu byl Tomáš. Poslední jízdou zajel 30 kol v čase 5m02.871 a tak mne s náskokem cca 1 sekundy porazil. Na dalších místech probíhal velmi tuhý boj mezi Honzou Hujerem, Jindrou Klímou, Harym Macourkem a Petrem Culkou. První tři jmenovaní zajeli maximum 28 kol a o pořadí rozhodoval čas dojezdu. Petr Culka dal 27 kol a uzavřel tak šestici finalistů.
V „B“ finále bylo pořadí na roštu následující. Marián klčo, Aleš Pechočiak, Aleš Zíma, Ondra Želina, Radim Lorenc a Petr Lipek.
Finálové jízdy začala skupina „B“ a bylo hned jasné kdo tu bude kralovat. Marián Klčo se začíná po letní pauze opět dostávat do formy a tak jsem byl zvědav jak to nakonec dopadne, protože jeho nájezd začínal sahat do áčka. Za ním probíhal zajímavý souboj mezi oběma Aleši (Pechočiakem a Zímou) a další dvojice byla juniorská (Ondra Želina a Radim Lorenc kterého střídal Patrik Kremina) Petr Lipek se s RC auty teprve seznamuje a tak měl vpodstatě rezervováno poslední místo, ale to už je obvykle úděl začátečníků.
V „A“ finále jsem očekával razantní nástup v kvalifikaci skvěle jedoucího Tomáše, ale nakonec to bylo vše úplně jinak. V první finalovce měl Tomáš problémy s modelem a najel jen 30 kol. Rodinou čest ovšem zachránil otec Petr Culka který se ztrátou tří kol na mne obsadil druhé místo. Jindra, Harry a Honza Hujer se podělili o další místa. V druhé rozjížďce Tomáš chtěl zabojovat ale 44kol stačilo jen na třetí místo. Životní výsledek dosáhl v této jízdě Petr, který si nájezdem 46kol pojistil opět druhé místo. Vyrovnané to bylo i u ostatních a tak bylo konečné pořadí stále otevřené. Ve třetí jízdě se velmi zlepšil Harry Macourek který dojel na třetím místě za Petrem jen s odstupem 3 sekundy při nájezdu 44 kol. Opět se nedařilo Tomášovi a v podstatě ani Jindra Klíma, který výborným výkonem vyhrál minulý závod nebyl moc vidět. Po třech jízdách vydařených jízdách jsem měl téměř jisté celkové vítězství, ale za mnou bylo vše stále dost otevřené. Poslední jízda je nepodařila Petrovi ale skvěle ji vystřihl junior Jindra. Vybojoval druhé místo se 47-mi koly. Harry a honza Hujer zakončili shodně na 44 kolech. Tomáš Culka zažil asi největší zklamání a po slabých 37 kolech bylo téměř jisté, že ho pro příští závod čeká kvalifikace v horší skupině.
To určitě velmi potěšilo Mariána který se tak konečně opět dostal mezi silnou šestku. Historický úspěch a první pěknou porci bodů do seriálu si odvezl Petr Culka za druhé místo.Konečné pořadí po škrtu nejhorší jízdy bylo tedy následující:
1.Luděk Aschenbrenner 145 kol (NAALS 18300, 5čl. „300“)
2.Petr Culka 134 kol (Xray M18PRO, lipol, Tekin 8100)
3.Jindřich klíma 133 kol (Xray M18 + tuning, 5čl. „300“ )
4.Harry Macourek 130 kol (Xray M18PRO,lipol, Novak Mongose)
5.Jan Hujer 129 kol (Nanda NRX + tuning ALSracing, 5čl. Tekin 5400KV)
6.Marián Klčo 122 kol (NANDA NRX + tuning ALSracing, lipol, Tekin 8100)
7.Tomáš Culka 120 kol (Xray M18PRO, lipol, Tekin 8100)
8.Aleš Pechočiak 106 kol (Xray M18 + tuning, 5čl. „300“)
9.Aleš Zíma 103 kol (NAALS 18300, 5čl. „300“)
10.Ondra Želina 81 kol (NANDA NRX + tuning ALSracing, 5čl. „180“)
11.Radim Lorenc+Patrik Kremina 68kol (NANDA NRX + tuning ALSracing, 5čl. „180“)
12.Petr Lipek 52 kol (NANDA NRX + tuning ALSracing, 5čl. „180“)
Závody se určitě vydařily a protože už dnes je téměř jisté že na dalším závodě nás čeká početnější startovní pole, věřím že to bude opět hooodně zajímavé. Pokud by někdo chtěl zkusit jak se to u nás jezdí, rádi jej přivítáme a to třeba už na oficiálním tréninku, který pojedeme tuto sobotu odpoledne (1.11.2008).