ALSRacing/

19. 6. 2017

Výpočet základních rozměrů ozubených kol

Jelikož se mne často zákazníci ptají na základní rozměry ozubených kol nabízených v e-shopu, nebo nevědí jak vypočítat modul nějakého neznámého kola, tak jsem připravil jednoduchou tabulku (Excel) s jejichž pomocí bude výpočet otázkou sekund i pro naprostého laika. Jedná se o výpočet základního čelního evolventního ozubeného kola.

pastorky M05-MS

Více informací o převodech naleznete např. zde:  http://slideplayer.cz/slide/2974010/

Základní rozměry ozubeného kola jsou tyto:

  •  Modul (základní určující a také výchozí parametr výpočtu) – písmeno „m“
  • Počet zubů kola „z“
  • Roztečný průměr,  resp. roztečná kružnice (rozděluje zub a mezeru stejným dílem (u hřebene tato kružnice přechází v přímku), u běžného ozubení je totožná s kružnicí valivou, u korigovaného soukolí není totožná, její průměr se vypočítá jednoduše jako modul * počet zubů)
  • Hlavový průměr,  resp. hlavová kružnice (kružnice opisována na hlavě zubů ( u vnějšího ozubení je vně, a u vnitřního ozubení je vevnitř)
  • Patní průměr, resp. patní kružnice (omezuje paty zubových mezer)
  • Výška zubu -2,25 násobek modulu (skládá se výšky hlavy a výšky paty zubu, rozmezí mezi hlavou a patou zubu je tvořena roztečnou kružnicí)
  • Šířka zubu (obvykle je to například u převodů pro železniční modely síla ozubeného kola – například 2mm, 3mm, 3,5mm atd.)

výpočet převodů

 

10. 6. 2017

Výměnný systém čelních převodů pro dráhové modely

Filed under: Novinky,Slotracing aneb i bez RC to jede — admin @ 12:36

čelní kola M05-uni0

Tento systém není úplnou novinkou, nicméně pro ozubená kola s modulem M0,5 zatím nebyl speciálně nabízen. Jelikož modul 0,5 je častým standartem v 1/24 SRC maketách a také v tzv. komerčkách (domácí dráhové modely 1/32 slot-it, scalex, ninco, Faro atd.), rozhodl jsem se tento systém připravit i v modulu 0,5 (původně byl nabízen pro ozubení DP64). Revolučnost a universálnost systému spočívá v jeho stavebnicovém řešení. (more…)

Powered by WordPress