ALSRacing/

29. 1. 2009

Nabíjecí pomůcky

Filed under: — admin @ 02:02

Vyrovnávač baterií.

Batery conditioner je vynikajícím zařízením pro dosažení optimálního výkonu vaší baterie a také pro dosažení dlouhé životnosti článků i při náročném závodním použití. Bez tohoto přístroje se dnes u větších baterií (GP3700) neobejde prakticky žádný špičkový závodní RC automobilový jezdec.
Firma ALSracing nyní asi jako první na světě vychází vstříc závodníkům v kategorii MICRO, resp. v kategorii osmnáctin a připravila pro ně kondicionér, který jim umožní dosáhnout ještě lepších závodních výsledků a přitom prodloužit životnost používaných akumulátorových packů. Batery conditioner je standartně použitelný pro šestičlánkovou baterii z článků GP1100 nebo KAN1050 s jednotlivými články řazenými vedle sebe. Indikace vyrovnaného stavu článků je jednou červenou LED diodou, která zhasne při napětí cca 0,7V na jednotlivý článek.
Postup vyrovnání akumulátorové sady je následující:
Sadu baterek vybijeme na nabíječce proudem cca 3A, pak ji vložime do Batery Conditioneru, kde zhruba do 20minut dojde k vyrovnání článků, které signalizuje LED dioda (je skoro zhasnutá nebo slabě žhne) pokud se nechá baterie v přípravku následně ještě cca 5-10 minut (celkem tedy asi půl hodiny) je napětí na článcích vyrovnané cca 0,72 V (měřeno v kondicionéru při zatížení) s rozptylem +/- 15-20mV. Velice přesně jde porovnáním napětí také selektovat například poškozený nebo zhoršený článek a baterii opravit jeho výměnou. Po sejmutí baterie z kondicionéru je na článcích cca 0,9-1V naprázdno. Při vybití jenom v nabíječce je napětí na článcích skutečně silně rozhozené (rozdíl činí až 0,3V, od 0,9V do 1,2V) a v některých akumulátorech je ještě poměrně dost energie. Pokud by se baterie nechala v přípravku déle dojde k vybití článků až na hodnotu cca 0,55V (zde nastane prakticky úplné ukončení procesu) při zátěži (v ten moment teče z článku asi 1-2mA). Po vyjmutí baterie se napětí na článku zvýší opět k hodnotě 0,9-1V. Pro dosažení požadovaného srovnání a dovybití baterie by měl plně vyhovovat postup cca 30minutového procesu.
Batery Conditioner je možno zakoupit buď jako hotovou jednotku k okamžitému použití, nebo v podobě stavebnice obsahující všechny potřebné komponenty a příslušnou dokumentaci (návod k sestavení).

Powered by WordPress