ALSRacing/

12. 2. 2019

Jedna nostalgická vzpomínka – Formule 1/18

Filed under: Novinky,Osmnáctiny — admin @ 00:46

Je to už hodně let co jsme s Vláďou Vomlelem a dalšíma příznivcema zkoušeli oživit RC modely 1/18 vývojem formule. Bohužel nepovedlo se to, škoda ….. Nicméně i po těch letech si myslím, že to vůbec nebyl špatný nápad a ty modely měly něco do sebe.  Že by to možná nemuselo být úplně mrtvé se ukázalo před několika týdny.

F118C-2019-01
Asi před měsícem  jsem se totiž nechal ukecat k oživení podvozku osmnáctinové formule jedním rakušákem, který na mých stránkách v opravdu velmi hluboké historii našel zmíňky o tomhle projektu. To rozhodnutí, že mu formuli 1/18 resp. podvozek pro ni zakázkově postavím byla sice celkem pěkná blbost, protože to dalo tolik práce, že jsem byl placenej hůř než ukrajinská uklízečka na zkrácenej úvazek,  nicméně oživil jsem vzpomínky na krásnou modelářskou dobu a  do modelu jsem navíc implementoval poznatky a úpravy získané z mnoha let vývoje malých RC modelů. De facto  jsem tak stvořil nový prototyp modelu za který se snad nemusím stydět. Model vyšel z formule se kterou vyhrál Petr Nesládek asi poslední opravdu slušně obsazený závod na mistrovství v Zubří v roce 2013. Aplikoval jsem olejový centrální tlumič (je z modelu nějaké šestnáctiny) který se mi osvědčil na formuli se kterou jsem jel asi své zatím poslední závodní klání u Jirky Vaňka na povedeném mistrovství v Českých Heřmanicích v roce 2016. Tehdy jsem také opustil poměrně zranitelný systém závěsů zadní nápravy na laminátové planžetě a použil klasický linky s kulovými kloubky.

DSC_0655

Kloubky závěsů jsou kanibalizovaný z modelů osmnáctin Nanda,  ale původní nepříliš kvalitní plastové kuličky jsem nahradil novými, kovovými (mosaz) z vlastní výroby. Změny doznaly také tvary plata a systém upevnění baterie (pochopitelně lipol), který byl zjednodušen a je více universální pro širší spektrum baterií. Třecí tlumič je použit z modelu Scalpel 1/18,  protože se mi nechtělo dělat s vlastními talířky když díly ležely v šuplíku. Díky tomu jsem využil tento systém  včetně originální  sady  výměnných pružin pro ladění příčného tlumení.  Jinak je ale model vesměs klasický koncept 2WD podvozku dnes běžně využívaný ve větších modelech pan-car i F1 měřítka 1/10 a 1/12.

F118C-2019-05

Pochopitelně, že by to chtělo elox, pár detailů udělat v duralu místo plastu, něco možná udělat lisovstřikem nebo 3D tiskem, možná ještě nějaký drobnosti poladit, něco odlehčit, něco zesílit, prostě klasickej vývoj novýho modelu …… ale pro koho bych to vlastně dělal, že???

DSC_0625
Tak jsem tedy aspoň vyhrabal zaprášený šuplík onačený prostě “1/18″ a spotřeboval jednu sadu mechových kol, jeden diferák, motorový klece a jeden pár bloků řízení ….. no a taky až se oteplí postavím si jednu v tomhle provedení i pro sebe  a zkusím ji u mně doma, byť na malý dráze, kapku projet a natočit nějaký video. Kdo ví třeba to někoho časem uchvátí a zaujme a třeba ty desítky (spíš stovky) hodin co ten projekt už dávno pojmul někdy ještě zhodnotím. Zatím přeju hezký kouknutí …. a ať Vám to na závodech jezdí … tedy pokud ještě jezdíte!!!

DSC_0645

DSC_0611

DSC_0651

DSC_0643

F118C-2019-04

 

 

 

 

 

Powered by WordPress