ALSRacing/

1. 10. 2017

Povídání o převodech pro RC modely 1/10

Filed under: Desetiny,Novinky — admin @ 22:33

Téměř všechny RC modely obsahují nějaké to ozubené kolečko, odborně řečeno, pastorek, spurgear, převodové kolo …… Jenže není ozubené kolo jako ozubené kolo…..

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokud se zaměřím na převody pro populární modely kategorie 1/10 (Touring cars, Pan cars resp. GT, formule 1) tak zde v zásadě narazíme na dva druhy převodů a to na převody lisované na vstřikolisech a na převody obráběné někdy též tzv. „cutting“ neboli „řezané“ rozumněj frézované převody (pro účel tohoto textu neřešíme velikost modulu převodu, protože není podstatná pro vysvětlení rozdílů mezi lisovanými a obráběnými převody).

Zásadní vliv na kvalitu a životnost převodů má použitý materiál a technologie jejich výroby, zejména pak jestli jde o lisované nebo obráběné převody!!!!!

Lisované převody, výhody a nevýhody.

Dnes jsou nejběžnější v RC modelech 1/10 převody lisované, to má ale mnoho málo známých úskalí. Lisované převody jsou výrobně neskutečně levné (výrobní náklady na lisovaný spur gear budou cca 1USD, často i méně a obvyklá prodejní cena u asijského výrobce je pak cca 2 USD …. porovnejte sami s obvyklou prodejní cenou těchto převodů na tuzemském trhu….). Takže pro trh, resp. obchodníky je to velmi zajímavý artikl, navíc rychle obrátkový – je to klasický spotřební materiál. Tím ale končí jakékoliv další výhody, zejména pro koncového uživatele (pokud vůbec nějaké jsou). Lisované převody jsou až na světlé výjímky  udělané z poměrně nekvalitních materiálů (měkké a často lehce opotřebitelné plasty mnohdy připomínající jen jinak obarvenou pet flašku) a také často trpí značnou nepřesností rozměrů, házivost i přes desetinu milimetru není výjímkou, stejně tak nejsou výjímkou odchylky tvaru geometrie zubů i odchylky kruhovitosti celého kola. Výsledek nekvalitního výlisku poznáte snadno, převod je hlučný, zuby zabírají nepravidelně, obtížně se nastavuje zubová vůle a v důsledku toho je následně i celková životnost dosti bídná. Často se převod poškodí i v důsledku menší pevnosti použitého mateiálu. Pevnostní vlastnosti materiálu se proto pak často ve výrobě vylepšují přidáním skleněných vláken, jenže sklo v podobě nasekaných jemných vláken je jak známo solidní abrazivo a tak ozubené kolo plněné sklem zákonitě zhoršuje kluzné vlastnosti plastu a výsledkem je také rychlejší opotřebení kovových pastorků. Takže shrnuto a podtrženo, lisované převody kromě nízné ceny (bohužel ale v RC automodelařině obvykle nikoliv nízké pro koncového uživatele) nemají jediné uživatelské pozitivum!!!  Dle mého názoru patří do hraček …..

Obráběné převody, tzv. „Cutting gears“ – výhody a nevýhody.

U obráběných převodů je v podstatě vše naopak oproti výliskům. Tyto převody jsou výrobně drahé, ale dále poskytují už jen samé výhody. Lze použít mnohem kvalitnější materiály z oblasti tzv. technických plastů pro obrábění. Nejčastěji se používá delrin (POM, Ertacetal, apod.) Protože tyto materiály obvykle neobsahují sklo, jsou tato ozubená kola také mnohem šetrnější k materiálu pastorků. Přesnost výroby obráběných kol je zpravidla o dva řády jinde než u výlisků, takže se běžně pohybujeme v tolerancích házivosti okolo jedné, či dvou setin milimetru (pokud je lisované kolo v toleranci +/- pět setin je to zpravidla úspěch) a rovněž tvarová přesnost je oproti výlisku někde úplně jinde. Prakticky vzato je pak správně vyrobené frézované ozubené kolo osazené spolu s kvalitním pastorkem v soukolí modelů tišší, má klidnější chod bez chvění, zubová vůle se seřizuje snáz. Výsledkem je obvykle mnohem nižší provozní opotřebení a díky tomu delší životnost a také menší mechanické ztráty na převodu, což je důležité zejména u tzv. Stock kategorií, jež jsou výkonostně omezené! Z hlediska financí paradoxně pro uživatele frézovaná kola mohou v reálném provozu modelu vyjít levněji, než ta „levná“ lisovaná.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pastorky a jejich varianty.

Pro modely 1/10 lze dnes zakoupit cca 4 typy pastorků a to: ocelové, hliníkové, mosazné, popřípadě titanové. Pastorky až na extra levné provedení (obvyklé v hračkových modelech TT01 aj.), které jsou odlité z nějakého bláta jsou výhradně frézované na odvalovacích strojích. V čem jsou tedy zásadní rozdíly? Asi nejlepší volbou jsou přesně vyrobené zušlechtěné ocelové pastorky, ale to je výrobně opravdu velmi náročná záležitost a tak se s nimi setkáme výjímečně. Podobně kvalitní, ale také výrobně náročné jsou pastorky z titanu. Nejběžnější tedy budou pastorky ze slitiny AL. Jenže hliník je na převody velmi nevhodný materiál, protože má špatné kluzné vlastnosti a malou odolnost proti otěru. Z toho důvodu se hliníkové pastorky eloxují. Elox, neboli tvrdá povrchová vrstva oxidu zlepšuje tyto negativní vlastnosti, tzv. Hard elox není nic jiného než pouze silnější vrstva kysličníku na povrchu AL slitiny. Elox má ale jedno významné a málo presentované úskalí! Je to elektrochemický proces při kterém se nejprve určitý objem materiálu odebere leptáním a následně by měl tento odebraný materiál „narůst“ v podobě kysličníkové – eloxové vrstvy. Eloxovaná vrstva se pak nasytí barvou a tzv. uzavře. Problém tohoto procesu je, že pokud se obsluha výroby „sekne“ v časech a odleptá moc materiálu, tak vyrobený pastorek může ztratit po eloxu přesnost, protože síla eloxované vrstvy je omezena možností technologie. Takže například může dojít k vyleptání otvoru a pastorek je pak na hřídeli volný a po utažení začne házet. Co se stane dál netřeba popisovat…. Oproti tomu mosazné pastorky mají díky použitému materiálu skvělé kluzné vlasnosti a solidní odolnost proti otěru a tak se nemusí jejich povrch nijak vylepšovat. Díky tomu nehrozí ztráta přesnosti jako u eloxovaných hliníkových produktů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Převody ALSracing pro RC modely 1/10 (TC, formule, GT modely)

všechny převody vyráběné pod značkou ALSracing jsou výhradně obráběné z kvalitních materiálů, jedná se tedy o tzv. „CUTTING GEARS“ ozubená kola.

Spur geary jsou přesně frézovány na švýcarských odvalovacích strojích z černého nebo bílého ertacetalu (delrinu). Originální „five spoke design“ je v ozubených kolech frézován na přesném CNC stroji. Díky tomu je běžně dosahovaná házivost a geometrická přesnost v toleranci cca dvě setiny milimetru.

Pastorky jsou rovněž přesně frézovány na švýcarských odvalovacích strojích z mosazi. Obvyklá tolerance průměru otvoru je v setině milimetru, tedy 3,16 -0/+0,01 díky čemuž pastorek na ose motoru sedí přesně i po utažení a výsledná házivost je pak minimální.

Pro Stock kategorie nabízíme např. varianty soukolí 46/97 pro předepsaný převod 1/4 resp. 41/108 pro předepsaný převod 1/5

Kompletní nabídka našich ozubených kol nejen pro modely TC 1/10 ale i pro modely F1 popř. GT je na e-shopu www.rcmicrocars.eu

Ozubená kola a pastorky vyrábíme také na zakázku dle specifikací zákazníka, bližší informace získáte na na našem telefonním čísle +420774647272 (12.00-22.00) nebo na e-mailu info@rcmicrocars.eu

Powered by WordPress