ALSRacing/

15. 8. 2017

Multifunkční soustružnický hrot MK1

Filed under: Novinky — admin @ 17:21

Tuhle věcičku jsem sice dělal prakticky před rokem a prodávala se jako novinka na výstavě Modellhobby 2016, ale nyní jsem se konečně také dostal k tomu abych ji představil zde a hlavně se mi podařilo natočit video které nejlépe ilustruje k čemu je ten hrot dobrý.

microhrot-MK1-08

Hrot má v principu tři funkce. První je samozřejmě funkce klasického otočného opětného hrotu, která je však specifická v tom, že dovoluje mezi hroty nebo s oporou hrotu obrábět i díly s průměrem okolo 1mm !!!! Na videu je pak ukázka takového obrábění. Jedná se o díl typu hlavně s úhlem kužele 1° a s nejmenším průměrem cca 1mm (výchozím materiálem je mosaz o průměru 3mm upnutá do kleštiny). Díl je vyložen cca 8 průměrů, tedy něco okolo 24mm. Bez opory hrotem je to na klasickém soustruhu takřka nevyrobitelný díl. Vlastní špička hrotu je zušlechtěná a přesně broušená na úhel 60°. Uložení je v mosazném pouzdru, takže je třeba nezapomínat na mazání, osvědčily se přípravky WD40 s teflonem. Axiální sílu zachycuje ocelová kulička ve dne pouzdra. Do nabídky plánujeme i hrot obráceného typu, tedy hrot s miniaturním otvorem a malým kuželem 60 stupně pro možnost podepření součástí o průměru i pod 1mm. Průměr otvoru pro hrot je 4mm +0,005 / -0,00 mm  Pro případnou svépomocnou výrobu dalších variant hrotu lze použít kalený kolík 4mm nebo lépe ložiskovou jehlu. Kolík jde dobrým TK nástrojem i soustružit, ložiskovou jehlu lze však pouze brousit.

microhrot-MK1-09

 

microhrot-MK1-12

Druhé využití hrotu je otočný doraz, který je uložen ve dvojici kuličkových ložisek. Tento doraz dobře poslouží například při upichování délkově shodných dílů. Lze jej ale využít i jako přítlačnou plochu například při obrábění velmi plochách dílů. Tělo tohoto nástavce hrotu je z měkkého materiálu a je tak možno do něj v případě potřeby vysoustružit třeba osazení nebo navrtat středící otvor a tím rozšířit možnosti využití.

microhrot-MK1-11

Třetí možností využití je aplikace tzv. závitovacího přípravku. Při závitování malých průměrů, typicky pod  M2,5 je často problém v tom, že lože nebo pinola mají ve svém vedení příliš velký odpor a tak se jemný profil závitu zejména na měkčích materiálech rád poškodí. Nemluvě o problému se správným navedením nástroje na střed obrobku. Hrot má na svém vnějším průměru dostatečně přesnou a celkem dlouhou válcovou část (průměr 9mm +0,00/-0,01),  která může posloužit jako vedení pro držák závitového očka, nebo  pro držáky malých závitníků či malých výstružníků  (předpokládá se, že při práci podržíme nástroj s držákem rukou). Pro malé nástroje je toto citlivé “ruční“ vedení mnohem lepší alternativou než posun celého koníku popř. pinoly. Předvedený držák závitového očka není součástí nabídky, protože je maximálně vhodné, aby si každý uživatel vyrobil vhodné nástavce na míru (např. závitová očka malých rozměrů mají celkem velký rozptyl průměrů). Výroba pro toho kdo trochu soustruží není nijak obtížná. Díra pro vedení např. v držáku očka může být i s větší vůlí (klidně i +0,05mm) aby se v případě nesouososti koníku nebo u míně přesného závitového očka řezaný profil sám nastředil na obrobek.

microhrot-MK1-06

microhrot-MK1-05

microhrot-MK1-07

 

Sadu lze zakoupit v našem E-shopu zde:    http://www.rcmicrocars.eu/obchod/product.php?id_product=1914

Video ukázka obrábění je zde:        https://www.youtube.com/watch?v=NSmKnf-YWec&feature=youtu.be

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powered by WordPress