ALSRacing/

1. 2. 2016

Novinky v modelech 1/24 a 1/28 ALSracing na MMM2016 část.I.

Filed under: Čtyřiadvacetiny,Mini-z a osmadvacetiny,Novinky — admin @ 21:45

Jak jsem již psal, na uplynulém mistrovství micro modelů měřítek 1/24 1/28 a 1/32 v Českých Heřmanicích se teamu ALSracing opravdu dařilo a tak nyní nastal čas postupně si představit novinky, které úspěšné modely obsahovaly.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dnes si proto představíme jeden z nových klíčových prvků konstrukce podvozků Open28 a Expert24. Vývoji těchto modelů se věnuji mnoho let a dá se říci, že již cca od roku 2006 se držím jistého neměnného  konceptu provedení zadní nápravy, jehož hlavní předností byla vždy nesmírně jednoduchá konstrukce vlastní nápravy a jejího odpružení s nízko položeným těžištěm. Negativem tohoto opravdu velmi jednoduchého konceptu, kdy jedna tlačná pružina umístěná těsně za zadní osou odpružuje celou nápravu a současně přitom tvoří přítlak talířku třecího tlumiče, byla nemožnost nápravu optimálně naladit. Problémem bylo nastavení vhodného předpětí pružiny, které současně ovlivňovalo jak základní odpružení celé nápravy, tak dílčí přítlak třecího tlumiče.  Při propružení nápravy na nerovnosti pak docházelo občas k „odtržení“ horního třecího talířku a na nápravě se v daný okamžik projevila „skoková“ ztráta tlumení pohybů, jejímž výsledkem bylo často nepříjemné rozkmitání celé zadní nápravy. Výsledkem byla neklidná jízda až někdy nepředvidatelné odskočení modelu ze stopy.  Částečným řešením problému bylo „přilepit“ talířky, tedy hlavně ten horní hustým silikonovým olejem, osvědčila se viskozita s číslem 700 – 3000. Přesto však najít optimální nastavení takové, aby náprava dobře pružila a současně byl její pohyb utlumený a nekmitala při průjezdu zatáčkami, bylo vždy klíčem úspěchu na závodní dráze. Popravdě se přiznám, že to ladění bylo někdy opravdu náročné a tak bylo občas i lepší jezdit model tak nějak kompromisně sestavený a raději to moc nepitvat, aby se jízdní vlastnosti nakonec spíše nezhoršily. Model s příliš tvrdě naladěnou zadní nápravou totiž znatelně ztrácel grip a byl celkově hůře ovladatelný. Řadu let jsem pak hledal návrh nového konceptu tlumiče, který by zachoval  původní jednoduchost systému a přitom by dovolil selektivně a hlavně jednoduše ladit základní předpětí odpružení zadní nápravy, přítlak na třecí talířky tlumení a také by měl umět jednoduše měnit účinnost tlumení. Dlouho se mi nedařilo najít vhodné technické řešení, až cca měsíc před mistrovstvím přišel ten správný nápad.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Původní tlumič je doplněný o dvouramennou páku, která je otočně uložena v silentblocích a pomocí bodového kontaktu kluzného pinu přitlačuje horní talířek systému tlumiče. Přítlak lze snadno seřizovat změnou předpětí pružiny ukryté ve dvou duralových kapsách na levé straně páky. Tlumící vlastnosti lze dále měnit utažením silentbloků, aplikací silikonového oleje na vlastní třecí talířky, a také volbou velikosti a materiálu těchto tálířků. Základní předpětí odpružení celé nápravy lze nastavit pomocí matice na novém sloupku tlumiče a pochopitelně je možno případně  vyměnit i tuto pružinu za různě „tvrdé“ provedení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nový tuningový tlumič lze snadno a rychle osadit na stávající modely ALSracing M243 jak kategorie 1/24 tak 1/28. Nový model M285 jej bude mít již v základu.  Přestože jsem neměl vůbec možnost tento nový systém před mistrovstvím testovat, ukázalo se v pátek večer před ostrým závodem, že jeho funkce splňuje veškeré zamýšlené vlastnosti a nastavení s naladěním bylo ve finále otázkou několika málo minut. Výsledkem jeho aplikace je klidnější rychlá a velmi konzistentní jízda i s nejvýkonnějším dostupným 180-kovým motorem (vrtulníková 180). Model 1/24 Expert se díky tomuto tuningu nyní stává opravdovou poloviční dvanáctinou, jejíž jízdní vlastnosti v ničem nezaostávají za většími modely skutečných dvanáctinových placek. Rovněž u modelů pro kategorii open28 je vliv nového tlumiče značný a modely se tak svým chováním na koberci posouvají opět o pěkný kousek dále. Důkazem je již zmiňovaný úspěch obou modelů v rukách Petra Grofa tedy dva mistrovské tituly, ale hlavně pohled na jízdu s modely při závodě byl skutečně fascinující. Modely prostě dělají přesně to co chce pilot, jsou nezáludné, čitelné a rychlé a tak by to mělo být….. Tuningový tlumič  vč. pružin, nového zadního sloupku a třecích talířků  lze objednat na emailu info@rcmicrocars.eu a jeho cena je 699,- Kč. Připravujeme též do nabídky sadu vhodných olejů k mazání třecích talířků.

Dalším sice drobným, ale o to příjemnějším tuningem jsou zcela nové „vyměnitelné“ kovové, odvalované, přesné pastorky pro modely řady M243 resp. M242 vyráběné v rozsahu 8-13 zubů s dírou pro osu motoru 2H7.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Pochopitelně jsou vhodné i pro starší model M280 a také pro nejnovější model M285. Hlavní předností je rychlá výměna, protože pastorky jsou tzv. na červík (konkrétně M2x2mm). Původní pastorky, které se v modelech používají standartně již skoro deset roků se pájely, lepily nebo případně lisovaly což bylo téměř vždy pracné a komplikované (např. riziko zatečení lepidla do ložiska motoru, či riziko zatečení cínu do zubů pastorku). Nyní je výměna pastorků a naladění vhodné zubové vůle převodu již otázkou velmi krátkého času a použití jednoho kvalitního šroubováku. Šroubovák pro tyto imbusy (rozměr 0,89mm) nabízíme ve špičkové kvalitě na našem E-shopu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pastorky budou zařazeny do nabídky e-shopu s cenou 249,- Kč za kus, npopř. je můžete objednat na našem výše uvedeném e-mailu.

Powered by WordPress