ALSRacing/

25. 7. 2015

Nástroje na obrábění malých otvorů

Filed under: Dílna, nářadí, přípravky,Novinky — admin @ 22:40

V modelářské praxi a nejen v ní  je práce na soustruhu jednou z nejběžnějších záležitostí a velmi často stojíme před otázkou jak udělat třeba osazení malého ložiska. Kdo to někdy dělal ten ví, že vrtákem ani výstružníkem se tohle moc nevede a tak je nutno otvor soustružit. Jenže nožík co se vejde do otvoru třeba 3,5mm není úplně běžná věc a vybrousit to např. z hranolu radeka 10x10mm je práce na dost dlouho s nejistým výsledkem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Navíc udělat malou díru (např. průměr 4H7, nebo 6H7) v setinové toleranci není legrace a chce to kvalitní,  přesný a ostrý nástroj.  Abychom tento úkol usnadnili rozhodl jsem se nabídnout soustružícím modelářům svůj mnoha lety ověřený nástroj na malé otvory.  Připravil jsem řadu speciálních nožových držáků pro upnutí kruhových nožů s průměry 3,17mm, 4 a 6 milimetrů. Tyto nože si šikovný soustružník snadno a rychle vybrousí ideálně ze zničených (zlomených) fréz, výstružníků, vrtáků apod. Pro ty, kteří si na broušení netroufají máme připraveny potřebné nože hotové v setu i s držákem.  Zakoupit je můžete na našem e-shopu zde:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nezanedbatelnou výhodou je také fakt že nůže je upínán do nožové hlavy defacto jako běžný nůž na vnější soustružení. Díky tomu můžete snadno osadit do nožovky všechny nástroje, což v případě kombinování klasického nože do otvorů (upnutý rovnoběžně s osou vřetena stroje) a běžného pravého nože (upnutý kolmo k ose vřetena) nelze.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Další významnou výhodou je možnost snadno kruhový nástroj natočit kolem jeho osy a tím přesně vyladit postavení ostří v otvoru tak aby se optimalizovaly řezné podmínky. Rovněž lze měnit vyložení nože v držáku podle nutné hloubky vrtání a optimalizovat tak tuhost nástroje. Tělo držáku má v místě upnutí rozměry 10x10mm takže jde osadit do oblíbených soustruhů MN80 a pochopitelně do celé řady asijských hobby strojů. Bez problémů je však i využití ve větších profi soustruzích.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Výška břitu nože je cca 9,6-10mm od spodní upínací základny. V případě potřeby lze objednat i snížené provedení držáku pro soustruhy jež mají osu vřetene cca 8mm od základny nožové hlavy.

V galerii níže je ukázka použití tohoto typu nožů.

Powered by WordPress