ALSRacing/

30. 3. 2015

Volíte při obrábění správné otáčky?

Filed under: Dílna, nářadí, přípravky — admin @ 13:29

Většina z nás při soustružení nic moc nepočítá a podmínky obrábění nastaví tak nějak od oka, či podle citu a tak se není co divit, že nám čas od času nějaký ten nástroj vydrží výrazně méně než by bylo zdrávo.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Protože o obrábění existuje spousta literatury, tabulek a všemožných studií, rozhodl jsem se vytvořit jednoduchou tabulku (Exel) s možností výpočtu otáček obrobku v závislosti na obráběném materiálu a na průměru obrobku.

tabulka řezné rychlosti

Tabulka byla vytvořena z údajů dostupných ve strojírenských tabulkách a zde uvedené řezné rychlosti platí pro posuvy cca 0,1-0,8mm. Víc stejně naše stolní hobby stroje ve většině případů neutáhnou….

Použití tabulky je jednoduché, zadáte průměr obráběného materiálu v milimetrech, zadáte řeznou rychlost dle materiálu obrobku a materiálu nástroje s tím že u malých posuvů zadáváte vyšší hodnotu z doporučeného rozsahu, u vyšších posuvů hodnotu nižší, program vypočítá doporučené otáčky. Kdo by chtěl může si samozřejmě velmi jednoduše tabulku upravit i pro jiné řezné podmínky, podkladů je na netu dostupných spousta. Nicméně si myslím, že zejména pro začátačníky z řad hobby soustružníků může být navržený „mini prográmek“ velmi užitečný a zachrání jim nemalé množství nožů před poškozením či zničením ostří. Tabulka je Zde:  řezné rychlosti soustružení

Pro ty co nemají čím soustružit, nebo se trápí s nekvalitně vyostřenými HSS nástroji (ono to není až taková legrace nabrousit doma na běžné brusce kvalitní soustružnické ostří obzvláště když ty malý stroje nedisponují přebytkem výkonu a tuhostí), nabízíme v našem e-shopu za velmi zajímavé ceny základní soustružnické nože i se sadou břitových destiček. Všechny naše nástroje jsou prověřeny desítkami uživatelů zejména v hobby sféře na domácích strojích. To ale neznamená, že nejdou použít i na něčem výkonějším, já osobně s těmi nožíky obrábím i na soustruhu S28, či na výkonném stolním Schaublinu 102. aktuální nabídku naleznete zde:

Reference uživatelů a některé další info naleznete také zde:

Powered by WordPress