ALSRacing/

29. 3. 2015

Novinky v sortimentu 3/2015 – kvalitní vercajk je základ

Filed under: Dílna, nářadí, přípravky,Novinky — admin @ 21:26

Nějak mně přestalo bavit se stále trápit při přesné strojařské výrobě se starou zásobou všemožně „dodrbaných“ vrtáků z šuplíku. Nákup v železářství mne taky moc nepotěšil, protože ty levný „černý“ vrtáky praskají jak kdyby byly ze skla, nemluvě o tom, že jich byla většina křivá, inu šikmooká výroba se čas od času na něčem projeví…. Takže jsem se rozhodl k nákupu nových, kvalitních a hlavně českých vybrušovaných HSS vrtáků ve firmě, která je pokračovatelem slavné tradice českých zbrojovek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pravda není to nic moc levného, ale za tu pohodu při práci to stojí…. No a protože jsem kupoval celá balení po více kusech a protože toho zase tak moc nelámu, rozhodl jsem se, že těmito vrtáky obohatím nabídku modelářského e-shopu rcmicrocars. Postupně budu sortiment doplňovat o další rozměry tak abych pokryl kompletní škálu běžně užívaných rozměrů do cca 12mm průměru. Vrtáky jsou vyrobeny z rychlořezné tzv HSS oceli a cca od rozměru 3mm mají tzv. dvojitý výbrus hřbetu. Je to velmi zajímavý typ ostření, kdy je na břitu zřetelně vidět, že je hřbet ostří tzv odlehčený. Tento způsob ostření zajišťuje že vrtáky tzv nedřou hřbetem, lépe se odvádějí špony a vrtáky se méně zahřívají. Navíc je tento výbrus vcelku universální geometrie vhodná jak na ocel tak na barevné kovy a plasty. Samozřejmě, že vrtáky je dobré při práci mazat, resp. chladit emulsí nebo řezným olejem (emulze je ve většině případů lepší řešení a je také potřeba dodržet správnou řeznou rychlost pro obráběný materiál (v=Pi*D*n kde v=řezná rychlost, D=průměr vrtáku, n=otáčky vrtáku popřípadě obrobku u soustružení).  Protože je ale pro běžného kutila velmi obtížné sehnat emulgační olej v malém množství připravil jsem další speciální nabídku a to balení 0,125l tohoto koncentrátu ze kterého jde namíchat cca 1,7-2,5 litru chladící kapaliny pro Vaše vrtání, vystružování i soustružení. Vrtáky lze zakoupit zde:  koncentrát chladící-mazací kapaliny zde:

Tabulka řezných rychlostí při vrtání s výpočtem otáček nástroje resp. obrobku pro vrtání různých materiálů ve formátu XLS ke stažení zde: řezné rychlosti vrtáku

Powered by WordPress