ALSRacing/

20. 12. 2014

Návrat M280-ky, aneb přichází M281

Filed under: Mini-z a osmadvacetiny,Novinky — admin @ 01:49

Těžko uvěřit tomu, že je to již více než sedm let co spatřil světlo světa koncept prvního podvozku závodní osmadvacetiny ALSracing označený M280. Tento podvozek se stal historicky naším nejúspěšnějším modelem co do počtu vyrobených kusů (bylo jich okolo 120).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Byl plně kompatibilní s karoseriemi mini-z a Iwaver a tak se stal ve své době pro řadu jezdců zajímavou alternativou oproti tehdy nejrozšířenějšímu mini-z podvozku MR02. Jeho hlavní tehdejší předností byla možnost osadit mnohem kvalitnější a spolehlivější elektroniku než jakou tehdy disponovalo mini-z a dále byl již v základu osazen plným tuningem (kuličková ložiska, kuličkový diferenciál, alu disky, výkonný motor atd.)  Pro méně znalé… minizetko tehdy mělo ještě AM27MHz systém s vysokou mírou rušení a velmi malým dosahem a bylo nutno jej pro zlepšení jízdních vlastností celkem dost tuningovat. Postupem doby jak se jednak mini-z zlepšovalo (přechod na DSM 2,4GHz a později i nový podvozek řady MR03) a jak jsem se vývojově orientoval na jiné produkty (modely a podvozky měřítka 1/24) nastal u dvěstěosmdesátky ústup ze slávy. Přesto jsem již delší dobu nosil v hlavě myšlenku jestli tento podvozek neoživit nějakou inovací a jestli jej nezkusit znovu začít vyrábět. Když jsem byl někdy v září osloven jedním zákazníkem, který chtěl alternativní model 1/28 na malé domácí závodění, jež by nahradil jeho bazarová stará minizetka a jehož požadavkem bylo ježdění na malém prostoru s využitím karoserií mini-z resp. Iwaver, padlo konečné rozhodnutí dvěstěosmdesátku reinkarnovat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nová dvěstěosmdesátjednička je tak vývojově kombinací prvků z posledních typů  konverzních zadních náprav pro mini-z a původního konceptu přední nápravy M280 spolu s inovativním děleným základním platem. Nový systém odpružení a tlumiče je obdobný jako na standartních mini-z. Třecí tlumič je oproti mini-z osazen již v základu modelu s talířky nahoře před motorem  plus tam je osazen klasický pístový pružící prvek s vinutou pružinkou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zadní náprava se závěsem sloupku tlumiče byla kompletně převzata z posledních verzí MR03-kových konverzí pro motory řady 180. Disky a kuličkový diferenciál jsou shodné s původní M280-kou, ale samozřejmě je možno provést záměnu za systémy diferenciálu a disků s upevněním centrální maticí (verze mini-z nebo M243). Tak jak je u mne zvykem většina prvků náprav modelů 1/28 a 1/24 je silně kompatibilní a vzájemně záměnná, což dovoluje tvořit nepřeberné množství uživatelských variant. Motor je uvažován samozřejmě z řady 180, ale jde osadit i stotřicítkový Falcon popř. cokoliv s dirkama pro šroubky co zvládne lipolku (možná se časem pokusím i o nějakou stock verzi nápravy na originál „slabý“ mini-z standart motor). Závěs zadní nápravy je výměnný obdobně jako u čtyřiadvacetiny M243, ale je kratší , resp blíží se to víc geometrii závěsu T-barem na mini-z. Podle poznatků by to mělo líp tlumit, protože třecí tlumič je teď v místě kde je “největší výchylka“ při pohybu nápravy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

No a ta hlavní revoluce je v základním platu … plato je rozdělené na dva díly, přední je carbonový 1mm silný, nebo bude z laminátu síly 1 popř i 1,5mm a zadní díl s kotvením závěsu zadní nápravy a se sloupky horního platy je uvažován duralový (síla 3mm)  nebo mosazný(síla 2mm).  Hmotnost tohoto dílu z mosazi je cca 35g!!! Tedy, je to špičková protiváha těžké mini-z (Iwaver) kastli a extrémní posun těžiště dolů pod úroveň osy kol. Baterky jsou kvalitní dvoučlánek lipol 450mAh s rozměry 30x54x9mm.  Regulátor ALSracing je osazen do nového pouzdra a vešel se do prostoru před baterku na plato. Přijímač lze posadit nad baterku … ideálně odstrojený z krabičky aby se hmota nad těžištěm příliš nezvětšovala.  Přední náprava je, jak již bylo zmíněno, prakticky shodná s původní M280, ale budou se osazovat dvě 0,5mm planžety, popřípadě jedna 0,8mm a ještě se trochu změnilo horní rameno.  Celkově mám z modelů řady M243 poznatek, že pro fungující konstrukci osmadvacetiny je naprosto klíčová poloha těžiště modelu co nejníž, malá světlá výška (okolo 1,5-1,8mm) a pochopitelně dobrý tlumení zadní nápravy. Nicméně ukázalo se, že např. odskakující čtyřiadvacetina M243 s velmi jednoduchým systémem odpružení a tlumiče se hodně zlepšila přidáním cca 15-20g mosazný desky pod baterku … tedy snížením těžiště. Všechny tyto poznatky byly využity při návrhu nového podvozku M281 a věřím, že se tento podvozek časem objeví i na závodních drahách v kategorii osmadvacetin. Ve fotogalerii si můžete prohlédnout první nový kousek.

 

Powered by WordPress