ALSRacing/

12. 10. 2014

Modelhobby 2014, aneb deset let poté ….

Filed under: Výstavy — admin @ 10:11

Je to skoro k neuvěření, ale díky výstavě Modelhobby 2014 jsem si tak nějak uvědomil, že už je to dobrých deset let co děláme malý Rc modely autíček a pohybujeme se v oblasti modelářské výroby.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Když mi v srpnu zavolal Luboš Chvátal jestli nechci jít letos na výstavu, protože je cenově výhodná nabídka stánků pro tuzemské výrobce, tak jsem chvíli váhal. Ne, že by nebylo co nabídnout, či co ukázat, ale nějak jsem neměl moc chuť se prezentovat mezi tou spoustou čínský produkce vystavovaný na megastáncích obchodních firem. Nakonec jsem se ale nechal ukecat, stejně jako ještě pár dalších „posledních Mohykánů“ a musím přiznat, že to ve finále bylo celkem fajn. Pochopitelně pro nás výstava nebyla o honbě za obratem a tržbou, protože např. modely aut už dnes dělám převážně na objednávku podle potřeby a specifikace zákazníka, takže nemělo smysl s sebou táhnout hromady stavebnic, který bych „lidem z ulice“ stejně neprodal. Stejně tak jsem si nějak nedovedl představit, že budu na výstavě prodávat tu drobotinu dílů pro železniční či autodráhový modeláře. Ale něco zajímavého a nového jsem vystavit chtěl! Protože poslední dobou cítím na trhu nedostatek kvalitního nářadí pro malý soustruhy či stolní frézky, rozhodl jsem se, že stěžejním sortimentem výstavy bude tento artikl.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pro výstavu jsem tak připravil novinku v podobě malé revolverové hlavy do stolních soustruhů, která sklidila zasloužený obdiv a zájem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stejně tak se velkému zájmu těšila jednobřitá frézovací hlava, tz. Flycut s kuželem MK2, určená do malých stolních frézek, např. typu BF20.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Pro uživatele těchto frézek jsme ještě připravili polotovar trnu MK2 díky němuž si každý může lehce vyrobit např. trn pro modulovou frézu, či trn pro pilku. Kdo někdy zkoušel doma vysoustružit přesný morse kužel, tak ví že to bez brusky není vůbec jednoduchá záležitost, a tak řadu domácích kutilů a modelářů náš krok potěšil protože jim ulehčí práci.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Celou kolekci nářadí doplnila nabídka nožových držáků pro malé VBD (výměnné břitové destičky) v setu s pěti kusy destiček za bezkonkurenční cenu 600kč (ještě nějaké poslední sety mám na skladě v e-shopu tak případní zájemci neváhejte, brzy bude vyprodáno).
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Poslední novinkou pak byla perfektní rýsovací jehla s ergonomickou rukojetí a speciální hrotem s tvrdokovovým břitem. Pochopitelně na našem stánku nemohly chybět špičkové imbusové šroubováky ALSracing, které jako jediné na světě mají doživotní záruku na zlomení hrotu. Sortiment těchto šroubováků byl nyní rozšířen i o velikost 3mm!!!
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Vedle standartního sortimentu spojeného s modelařinou se velkému zájmu těšil náš nový projekt zaměřený na prodej kvalitních LED svítidel, resp. představení prvních vzorků uvažované produkce. Jelikož nám přišlo nesmyslné platit několik tisíc za přípojku elektřiny do stánku, tak jsme celou výstavu „odjeli“ po modelářsku… tedy svítili jsme špičkovým úsporným svítidlem s regulací výkonu (rovněž příkonu) a napájely ho z lipol tříčlánku. Na celý den bylo potřeba cca 6-8Ah a to jsme měli na pultě excelentních 500 luxů, takže i na hodně malý díly jež jsme předváděli bylo perfektně vidět. Více informací o projektu našich LED svítidel a hlavně řada důležitých a zejména pravdivých informací o ledkách a jejich aplikaci obecně je nyní publikována na novém webovém portálu
www.ledmaster.cz

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co napsat závěrem této stručné reportáže z veletrhu? Snad jen to, že nás všude kolem obklopovala záplava asijské produkce často spíše hračkového charakteru, tuzemských firem bylo na veletrhu už poměrně málo, nicméně stále ještě žijí … no spíš možná živoří. Mnoho výrobců z modelářské branže se kterými jsem mluvil přiznalo, že už dávno nemohou mít modelářskou produkci jako hlavní zdroj příjmu, ale že je to spíše hobby či přivýdělek vedle zaměstnání, či podnikání v jiném oboru. Je to velmi smutné zjištění kam se vše za pouhých deset roků díky čínské invazi posunulo. Ale abych nekončil nějak příliš pesimisticky, modely byly u těchto českých firem stále velmi pěkné, nápadité a často i jinde nesehnatelné, takže budu doufat, že jako modelářští výrobci snad další dekádu nějak přežijeme. Cesta je ale jednoznačně v hledání děr na trhu, v orientaci na speciální, často zakázkové věci. Mně osobně výstava přesvědčila, že na trhu chybí kvalitní nástroje pro malé obráběcí stroje, že asiaté stále ještě nepronikli do všech modelářských oborů a tak se naši zákazníci mohou určitě těšit na řadu novinek. V brzké době představím kolekci nových produktů pro autodráhové modeláře, nové věci pro železniční modeláře a samostatný článek bude připraven i k představení kvalitního vercajku. Na výstavě se díky rozhovorům s návštěvníky také urodilo pár zajímavých nápadů, jako třeba otevření malé „školy obrábění“ resp. rád bych v příštím roce pořádal víkendové kurzy základů práce na malých obráběcích strojích, které má řada modelářů a kutilů doma, ale pro mnoho z nich je velmi obtížné a nákladné nasbírat potřebné znalosti metodou pokus-omyl, a starých fachmanů se není nebo brzy už nebude kde a koho zeptat. Uvítal bych proto Vaše reakce na tento nápad na můj e-mail info@rcmicrocars.eu popř. na tel. 774647272. Váš pozitivní zájem a názor na tento záměr pomůže případně celou myšlenku akcelerovat a realizaci záměru (vybudování školící a výukové dílny) přiblížit.
V galerii obrázků se ještě můžete podívat na stánky posledních mohykánů kdysi silné modelářské výroby v Čechách … jestli nevymřeme záleží i na každém Vás…..

Powered by WordPress