ALSRacing/

9. 5. 2014

Mezinárodní volné mistrovství micro 2014 je minulostí.

Filed under: Reportáže — admin @ 13:01

První květnový víkend se ve Vísce u Frýdlantu v Čechách uskutečnil šestý ročník dvoudenního mezinárodního mistrovství micro RC modelů měřítek 1/28 (mini-z), 1/24 ,  1/32 (modely kamionů vesměs na podvozcích mini-z) a 1/18. Jelo se na kobercové dráze o rozměrech 8x cca 14m.

IMG_9736-u

Dráha byla pro jednotlivé dny odlišná a tak se vždy přizpůsobovala konkrétním měřítkům modelů. V sobotu to tak byly modely1/32 – 1/24 a v neděli modely 1/18. Závod se uskutečnil v KD Víska (obec Višňová) zejména díky velmi vstřícnému přístupu zastupitelstva obce, které odsouhlasilo podporu této akci. Tímto všem zainteresovaným v čele se starostkou paní Erbanovou jménem svým i jménem zúčastněných pilotů děkuji! Mistrovství dále sponzoroval časopis RCcars (upomínkové předměty CD s ročníky časopisu RCcars a půlroční předplatné), firma ALtechnologies s.r.o. (výrobky ALSracing pro modely mini-z, 1/24 a 1/18) a při propagaci pomohla řada modelářských klubů a modelářské webové portály. Velký dík patří také Jirkovi Vaňkovi z Vysokého Mýta za celosezónní podporu a dále děkuji Jirkovi Paloušovi, který mi byl velkou oporou v pozici hlavního startéra a obsluhy časomíry.

IMG_9784-u 

Sobota – modely 1/32 až 1/24

Sobotní účast potvrdila, že zájem o malé RC modely (mini-z) se drží trvale na poměrně slušné úrovni. Toto mistrovství se sice nezapíše do historie počtem startujících (třicet pilotů v sobotu a osm v neděli), ale zato mohu směle konstatovat, že to bylo zejména v kategoriích 1/28  mistrovství s největší konkurencí a tedy s vysokou úrovní pilotů. Účast řady zvučných jmen známých z prestižních akcí  micro modelů (mini-z), ale i z modelů větších měřítek (modely touring cars 1/10) slibovala velmi napínavé souboje. Bylo tak skutečně otázkou jestli se podaří obhajoba Michalovi Vítámvásovic, nebo jestli kobercovým titulem zakončí úspěšnou sezónu některý z pilotů pražského klubu První mini-z racer ČR, neba zda potvrdí skvělou sezónu na RCP dráze i kobercovým úspěchem Petr Dvořák z Vysokého mýta. Do pořadí se také chystal promluvit Jirka Vaněk, desetináři Standa Němeček, Jirka Tlustý a Petr Grof a řada dalších.  Zkrátka a dobře adeptů na bednu bylo tentokrát neuvěřitelně mnoho.

Závody pro mně začaly již ve čtvrtek odpoledne, kdy jsem s Petrem Culkou, Jindrou Klímou a Radimem Lorencem, kterým tímto děkuji za významnou pomoc, zahájil stavbu dráhy. Nebylo vůbec jednoduché důkladně vypnout delší dobu skladovaný koberec, ale nakonec se nám to kolem půlnoci vcelku slušně podařilo a „vlnek“ jež by mohly působit menším modelům potíže bylo skutečně poskrovnu. Dráha byla vytýčena jako kombinace dřevěných mantinelů po obvodu s mantinely z elektrikářských kanálů a to vše doplněno pokličkama v červené a bílé barvě. Měření bylo tradičně optické Robitronic a software prověřený Z-round. K občerstvení pilotů a jejich doprovodů byl připraven a dobře zásoben bufet s malou jídelnou přímo v místě konání. Klobásky, párečky,  káva, pivo, cukrovinky a další dobroty byly k dispozici již od pátečního odpoledne, kdy se začali sjíždět první účastníci závodů  k tréninku.

Vzhledem k tomu, že se po teplém týdnu silně ochladilo byla dráha v pátek podvečer ještě chladná a modely většiny pilotů hůře seděly. Večer pak padlo rozhodnutí o tom, že se v KD zatopí a tak se stoupající teplotou v sále rostl i grip modelů a lepšily se jízdní vlastnosti. Pochopitelně, že klíčem úspěchu vedle pilotních schopností bylo i pečlivé naladění modelů a správný výběr mechových pneu. Již při tréninku se ukázalo, že Michal Vítámvás, který sice letošní sezónu jezdil v kategoriích modelů TC 1/10 má k obhajobě našlápnuto velmi dobře. Tatínek mechanik se snažil a tak Michal zajížděl velmi zajímavé časy. Sekundoval mu ale překvapivě velmi dobře Petr Grof, který s modelem měřítka 1/28  ALSracing M243 jel poprvé v životě a nevedl si rozhodně zle. Velmi pěkné časy zajížděla i Markéta Vítámvásová, Jirka Vaněk a další. Prostě bylo jisté, že sobota bude velmi napínavá.

Sobotní ráno bylo ve znamení dalších příchozích pilotů, registrací, tréninku, prostě standartní předzávodní shon. Vše se nakonec podařilo zorganizovat a doladit a tak kolem desáté hodiny nastal okamžik prvních kvalifikačních ostrých jízd v kategoriích 1/24Retro, 1/24Expert, 1/32 Truck, 1/24Formule1, 1/28Stock (mini-z) a 1/28 Open (mini-z). Vzhledem k počtu skupin (celkem deset)  se následně za průběžné účasti přihlížejících diváků (byl jim vyhražen balkón) roztočil sled rozjížděk a následně finálových jízd včetně jednoho delšího finálového závodu formulí na 22minut. Tak jako vždy někomu to jelo lépe, někomu hůře, někdo měl víc štěstí, někdo méně, někdo udržel koncentrci, někdo nikoliv. To podstatné ale bylo, že si všichni zúčastnění dobře zazávodili a že výsledky přinesly i nemalá překvapení. Věřím, že každý pilot měl na trati nějakého „svého“ soupeře a že tak i jezdci, kteří zatím nedosahují TOP kvalit měli motivaci závodit. Výsledky v jednotlivých hlavních kategoriích bez omezení věku jsou uvedeny níže. Vedle toho jsem vyhlásil také nejlepší piloty v kategoriích 40+ tzv. Old stars a v případě 1/28 Stock (mini-z) i nejlepší piloty pod 17 let. Na tomto místě musím ale konstatovat jeden nepříznivý fakt a tím byla opravdu velmi skromná účast dětí a mládeže.  Oproti tomu převažovali piloti 40+ což by mělo vést všechny komu na rozvoji mikro RC měřítek záleží k zamyšlení, jak dál, jak děti a mládež přilákat? Jde o to abychom tu za pár roků neměli micro mistrovství důchodců !!!!  Závěrem se ještě jednou omlouvám všem zúčastněným za chybu při konečném vyhodnocování,  která způsobila, že jsme nemohli rozdat diplomy v kategoriích 1/28Stock a 1/28Open. V kategorii 1/28Stock  jsou tak i jistě snad nepříliš podstatné rozdíly ve vyhlašovaném pořadí a v pořadí opraveném oficiálním, zde publikovaném. Bylo toho prostě moc a téměř tři dny plného nasazení s minimem spánku si vybraly svoji daň, kdy jsem přehlédnul jedno „kliknutí“ myškou v PC. Nicméně věřím, že tento nedostatek snad nepokazil dojem z vydařené akce.  Detailní výsledky jsou tedy níže.

Retro24

Formule24

Truck32

Expert24

Stock28

Nejlépe obsazená prestižní kategorie 1/28 Open (mini-z open)

 

Open28

Neděle druhý den – kategorie 1/18

Po nadupané a skvěle obsazené sobotě přišel doslova závodnický půst v podobě nedělního závodu osmnáctin, kde na piloty čekala změněná dráha jejíž přípravu realizoval v sobotu večer Vláďa Vomlel. Ze čtyř vypsaných kategorií 1/18 Open,  1/18Stock4WD , 1/18Formule a 1/18stock2WD se nakonec jely pouze dvě kategorie a to Formule 1/18 v počtu 4 pilotů a 1/18Stock4WD v sedmi lidech. Je opravdu veliká škoda, že závod hodili přes palubu i mnozí pokud vím aspoň zatím ještě aktivní piloti osmnáctin a zatloukli tak další pomyslný hřebík do rakve těmto modelům. Spekulovat co bude dál s kategoriích on-road osmnáctin si netroufám, ale moc růžově to nevidím. Je to škoda, protože potenciál těchto modelů byl a je stále veliký, provozní náklady nízké, jízdní vlastnosti pohodové a prostorové nároky na dráhu snesitelné včetně možnosti jezdit venku. I přes malou účast byl tento závod napínavý a všichni účastníci si to důkladně užili.

Ve formulích 1/18 jsme konání závodu zachraňovali účastí spolu s Petrem Culkou, protože z původně přihlášených přijeli nakonec jen dva piloti. Petr jel s půjčeným modelem a já si ještě v neděli ráno připravil svoji starou formuli ještě z mistrovství v Polné. Mistrem ČR 1/18 Formule1 pro rok 2014 se tak naprosto zaslouženě stal výborně jedoucí Petr Nesládek, druhé místo po těsném boji ukořistil Petr Culka. Třetí Luděk Aschenbrenner a čtveřici posledních mušketýrů uzavřel Vláďa Vomlel. Mimo pořadí se spolu s formulovými modely ještě svezl Mikuláš Nesládek se stock zadokolkou. V kategorii 1/18Stock 4WD startovalo celkem sedm pilotů, přičemž jako osmý na trati s námi jel mimo pořadí Petr Nesládek se svojí novou zadokolkou (Stock 2WD).  Na trati bylo tak celkem dost těsno a občas to po tvrdších soubojích i trochu jiskřilo.  Mistrem ČR pro rok 2014 v kategorii 1/18Stock4WD se tak nakonec po zásluze stal  nováček mistrovství Ladislav Rážek, ale boje to byly skutečně velmi vyrovnané. Podrobné výsledky jsou níže.

Stock4WD18

Všem úspěšným pilotům a účastníkům MMM2014 blahopřeji  k výsledkům a přeji hodně zdaru v dalších „mikro“ akcích. Děkuji manželce Lence a její kamarádce Míše za to jak se postarali o hladové a žíznivé krky pilotů a jejich doprovodu a  závěrem přeji všem úspěšnou příští mikro sezónu a hodně zdaru na budoucím MMM2015.  Za ALSracing mohu aktuálně slíbit, že pokud bude zájem rozjede se i u nás na podzim nějaký ten kobercový mikro seriálek s modely 1/24 a 1/28 a pokud bude zájem rád vypíšu i Trucky 1/32.  No a kdyby se snad někdo rozhodl pro 1/18 tak ani tohle není u nás bez šancí…je po všem

Ve finále  ještě přidávám odkazy na foto galerie a videa z mistrovství z fotoaparátů soutěžících i návštěvníků. Pokud má někdo další fota uvítám odkazy ke zveřejnění galerií. Hlavně videa z finálovek OPEN28 doporučuju ke zkouknutí protože to co předveli piloti hlavně z A skupiny je vrcholná ukázka závodění s 1/28 (mini-z) modely. 

Pavel Švec zde:

Jirka Vaněk zde:

Martin Kumičák zde:

Něco málo z našich fotek ….

 

 

 

Powered by WordPress