ALSRacing/

30. 5. 2013

Nová zlatá 180-ka pro modely 1/24 a 1/28

Filed under: Čtyřiadvacetiny,Mini-z a osmadvacetiny — admin @ 21:03

Na letošním mistrovství v Zubří jsem úspěšně otestoval nový DC motor, který nahrazuje dnes již  nesehnatelnou legendární zlatou stoosmdesátku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Motor byl osazen v podvozku 1/24retro M243 a nasazený s lexanovou „Lola“ karoserií v kategorii 1/28 OPEN. Převod jsem jel 42/11 zubů. I když v některých momentech bylo poznat, že na nejvýkonější minizetkové motory na větší trati tato pohonná sestava nestačí, je to zcela nepochybně ekonomicky zajímavá volba pro menší klubové dráhy, kde nehraje až tak významnou roli dosažitelný topspeed, resp. maximální otáčky motoru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Motor vykazuje dostatek výkonu a je při rozjezdu příjemný a neagresivní. Také oproti výkonějším neodymovým motorům méně zpomaluje při jízdě v neutrálu což třeba mně osobně rozhodně vyhovuje (nemám rád motory co se musí i v zatáčce velmi přesně držet pod plynem jinak se hned zastaví).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Motor je však určen především pro napájení dvoučlánkem Lipol (nominál 7,4V), takže v modelech mini-z (lze jej osadit v konverzních setech ALSracing) nebude patřit k nejvýkonnější konfiguraci. Díky příznivé ceně a enormní životnosti však může být zajímavou volbou jak pro začínající tak pro pokročilé piloty. Špičkový piloti mini-z, ale zcela jistě sáhnou po jiné alternativě pohonu. Své místo si však motor určitě najde v modelech 1/24 kategorie Retro, kde bude velmi příjemnou výkonnější alternativou k hojně používanému motoru stotřicítkové řady Falcon II. Oproti ostatním nejčastěji používaným typům stoosmdesátek je také  výhodou tohoto motoru  i možnost snadné demontáže zadního čela což umožní čištění motoru popřípadě opravy kolektoru, nebo i lehčí tuning v podobě osazení kuličkovými ložisky, popř. také vyvážení kotvy rotoru.

 Technická data:

  • rozměry (řada 180) 20x15x33mm (délka je měřena mezi čely bez osazení ložisek, pájecích vývodů a hřídele)
  • rozteč upevňovacích otvorů 12,5mm
  • průměr hřídele 2mm, délka 7,2mm
  • napájecí napětí v rozsahu 3,5-8,4V
  • odběr naprázdno 0,4-0,6A při napájení 8,4V
  • odběr v zablokovaném stavu při 8,4V cca 7A
  • střední odběr cca 2A
  • otáčky naprázdno při 7,4V  ca 28500 RPM
  • otáčky naprázdno při 8,4V cca 32500 RPM

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Závěrem jedna aplikační poznámka. Jelikož délka těla motoru mezi čely je o 1mm větší než u původní zlaté 180-ky je při osazení do tzv 180-kových klecí nutno v některých případech zadní plastové čelo motoru na straně u hřídele mírně připilovat či seříznout scalpelem. Celá úprava je dobře patrná na přiloženém foto. Motor lze objednat zde.

Powered by WordPress