ALSRacing/

4. 4. 2013

Volné mistrovství ČR Micro měřítek v Zubří z pohledu ALSracing – část druhá neděle.

Filed under: Osmnáctiny,Reportáže — admin @ 00:51

V neděli 24.3.2013 pokračovalo mezinárodní mistrovství malých měřítk v Zubří závodem v kategoriích osmnáctin. Pro letošek jsem osmnáctiny pojal ryze oddychově bez jakýchkoliv osobních ambicí na bednu a přihlásil se do kategorie 1/18 Stock 4WD. To byla moje historická premiéra a musím uznat, poté co jsem sledoval souboje v 1/18 Open, že jsem byl letos opravdu moc rád za pomalejší auto…. kriticky musím přiznat, že bych jim v OPENU letos už tutově překážel….  Vlastní průběh závodů je precizně popsán např. zde  a tak se soustředím spíše na postřehy vztažené na osmnáctinový materiál ALSracing.

zubri02

Osmnáctiny se i přes určitou stagnaci stále drží při životě a myslím, že se tak děje i díky kategoriím u jejichž zrodu jsem stál osobně se svými modely. Formule 1/18 měly letos na startu opravdu slušný počet modelů a i v klasických zadokolkách to nebylo špatné. Proto jsem byl nesmírně zvědavý jak si bude ve velmi kvalitní konkurenci stát dnes prakticky jediný pilot jezdící originální model M189 a formuli 1/18 ALSracing. Petr Nesládek měl sice letošní zimu velmi nabitou kvůli pracovnímu vytížení, nicméně na posledních dvou osmnáctinových závodech před mistrovstvím předváděl moc pěkné výkony. Zlepšení, které nastalo, vychází jednak z výborné Petrovi vyježděnosti a pak také z aplikace nových poznatků ladění 2WD modelů koncepce ALSracing. I když se již před lety objevily názory, že použití sklolaminátu na závěsy a pružné členy v podvozku je nevhodné, letošní mistrovství jasně ukázalo, že stále platí síla jednoduchého řešení a pokud ji podpoří skvělé ruce je to takříkajíc kombinace na bednu.

mistrovské modely

Právě aplikace oněch sklolaminátových planžet, či integrace serva do nápravy činí modely M189 originálními a současně výrobně velmi jednoduchými a tak stálo za to hledat cestu jak eliminovat některé nectnosti použitého řešení. Důsledná aplikace poznatků Rastislava Kozáčika (mimochodem letošní vícemistr Slovenska v kategorii 1/24 Expert  s modelem M243), který je velkým příznivcem 2WD čtyřiadvacetin ALSracing a který dosáhl v  ježdění s modely 1/24 expert výborných výsledků, ukázala tu správnou cestu ….  K vyladění podvozku M189 stačila nakonec  “maličkost“:  zvolit vhodně velké třecí talířky a  namazat třecí tlumič vhodným silikonovým olejem, přičemž bylo nutné tuto procedůru prakticky po každé jízdě důsledně opakovat. Výsledkem je pak fantastický mistrovský titul Petra Nesládka v kategorii 25WD Stock celkově i v v hodnocení kategorii 40+,  k čemuž  mu tímto ještě jednou blahopřeji!

mistr CR s modely ALSracing

Titul je o to cennější, že jej Petr vybojoval s doslova historickým modelem!!! Vžďyť model M189 byl zkonstruovám a vyráběn na přelomu roku 2009/2010 a nebyl dosud nijak změněn a inovován.  Vynikající výsledek dosáhl Petr i s formulí, kde až po velmi tuhém a těsném boji podlehl Tomáši Brodskému. Nicméně  druhé místo je nepochybně skvělým výsledkem a úspěchem Petra i formule ALSracing.

Zbývá dodat, že se nadále osvědčily prověřené mechové pneumatiky pro modely M18-tek a to Hard na přední nápravu a Soft champions či Soft extrém na nápravu zadní. Rovněž se potvrzuje kvalita kuličkových diferenciálu ALsracing pro model Xray M18pro a tak pokud se podaří v dalších letech udržet či lépe oživit osmnáctinovou scénu, je stále na čem stavět a z čeho případně vybírat. Jen pro doplnění, na závod jsem inovoval speciální superúzké plato modelu M18 z dřívě vyráběných konverzí a rozhodně to nebylo nezajímavé svezení …. poprvé jsem s podvozkem nedrhnul v ostře jetých zatáčkách o dráhu!!! 

Závěrem chci ještě jednou poděkovat pořadatelům za výborně připravené závody a za skvělou, koláči a bábovkami provoněnou doslova domácí atmosféru.

Zubri07

Powered by WordPress