ALSRacing/

22. 2. 2011

Sobotní Rychnov u Jablonce …. konverze ALSracing úspěšné

Filed under: Desetiny,Novinky,Reportáže — admin @ 00:43

V sobotu jsem po nesmírně dlouhé pauze (poslední závod jsem jel vloni na jaře osmnáctinové mistrovství v Polné) vyrazil na závody. Kluci, kteří minulé sezóny brázdili se svými osmnáctinami dráhu ve Vísce, Petr Culka a Jan Hujer, připravili v Rychnově u Jablonce nad Nisou velice pěknou akci. Závod byl vypsán pro desetiny TC s motory 10,5T (libovolné pneu) a pro tzv. Hobby desetiny, dále  pro modely GT a formule 1/10  a v neposlední řadě umožnili provětrat na dráze naše malé potvůrky měřítka 1/18.

rychnov

Dráha postavená na ploše cca 10×12 metrů byla tedy spíše osmnáctinová ale jak se nakonec ukázalo poskytla parádní závodní vyžití i pro desetináře. Výkon motorů díky technické povaze trati nebyl až tolik dominantní a tak to bylo o rukách a soustředění. I když musím uznat, že sledovat závodní souboj rodin Culkových versus Hruškových ve finálovkách byl opravdu adrenalinový zážitek. Video je v reportáži Ládi Berana na portále RCmagazine zde:  Doporučuji ochutnávku shlédnout, protože to je ukázka, že k atraktivnímu závodění není vždy třeba veliká a nákladná hala.

Nyní k účasti ALSracing. Jindra Klíma z teamu bohužel podlehl chřipce a tak jsem ráno do Rychnova vyrazl sám. Na závod jsem si připravil osmnáctinovou konverzi ALSracing  modelu Xray pro motor Speed300,  kterou již tři sezóny úspěšně jezdím v Open18. Regulace GM SX3R, lipol aku Nosram 1800, karoserie „Lola“ od BPA, servo Futaba S3114. Tedy žádné experimenty ani novinky, prostě prověřená technika, kterou s oblibou doporučuji…. Je pravda že z původního modelu Xray mnoho nezbylo (i kuličkový diferenciál  jezdím z vlastní dílny…) ale stále je to ona populární 4WD kárka. Dalším modelem, který jsem si nachystal, byl Xray X10 ovšem ve zbrusu nové konverzi představené v předchozím příspěvku a do přepravky jsem pro jistotu přihodil i rok starou GT přestavbu populárního 3Racingu, což se nakonec ukázalo velmi prozřetelné.

 Na místo jsem dorazil skoro poslední a tak po vybalení hurá na dráhu potrénovat s X10. Bohužel pověstná technika Xray zklamala …. zadní osa nevydržela nevinný náraz od druhého modelu a bylo po ježdění s touto konverzí. Pro závod jsem pak urychleně doladil druhý desetinový model.  Popisovat detaily závodu včetně hořícího motoru MIG500, či boje s výběrem převodu, který zvládne druhý záložní motor MIG bez kořových efektů, není to hlavní a kdo jezdí aktivně závody zná to dobře sám…  To co bych vyzdvihl a ocenil byla super organizace a pojetí závodů,  které se nesly ve velice férovém duchu a v naprosto skvělé a pohodové atmosféře. Tohle nebyl závod, kde by se člověk stresoval rozbitou technikou, či musel vše na sekundu přesně dodržet a stihnout a tak byl i čas na rady a přátelský pokec. Na dráze se ale jelo pochopitelně naplno. Jelikož obě kategorie, které jsem jel měli  na startu známé a kvalitní piloty (v GT jsem se těšil na souboj s Pepou Tesařem a Petrem Hruškou a v osmnáctinách jsem byl dost zvědavý jak pojede Tomáš Culka, Láďa Beran ale i Pepa Tesař, který to přišel v 1/18  zkusit po dost dlouhé době).

V osmnáctinách se mi jelo hned od kvalifikací naprosto pohodově a i relativně slabší pohon (až na Dusiho Fabiána ze Slovenska, který jel Scalpela s Migem 280racing) mi oproti našlápnutým AC systémům soupeřů stačil na vyjetí prvního místa na finálovém roštu. Zde se mi podařilo první dvě jízdy vyhrát, ale pak přišly velké okamžiky Ládi Berana, který doladil svůj model a naplno využil převahu pohonu (Mongoose 10,5T) a také mých problémů s převracejícím se modelem (analýza problémů již proběhla a nějaký příští závod potvrdí nebo vyvrátí podezření co potíže způsobilo). Nicméně, protože Láďovi se první dvě finále nepovedli tak nějak víc, než mně ty dvě zbývající uhájil jsem první místo. Protože ale Láďa jezdí také konverzi z produkce ALSracing byl úspěch značky dvojnásobný….

Úspěšné vystoupení jen završilo druhé místo s podvozkem GT3R, kde jsem opět jel patrně nejslabší motorizaci (i když Pepa Tesař s nečasovatelným AC regulátorem a 21,5 závitem mě rozhodně neujížděl). Je ale neoddiskutovatelný fakt, že DC technika v desetinách opravdu ztrácí dech a že patrně pro nějaký příští závod bude nutno podvozek přezbrojit na moderní AC pohon.  Petr Hruška mi prostě se svým AC 17,5T jasně ujížděl i když jsem poslední finálovku odjel prakticky bez jediné chyby honit jsem se s ním nedokázal….. Také bych chtěl poděkovat klukům Lukáši Vaterovi a Michalu Ochocovi, kteří jeli v GT kategorii, za opravdu vzorové pouštění o kolo a vůbec ze velice čisté ježdění, které bylo na krátké a technické trati základem pěkného svezení pro všechny.

Pořadatelům patří veliký dík za parádně strávený den a těším se na nějaký další závod do Rychnova, a jak závěrem sdělil Petr Culka, možná už to bude na větší, opravdu desetinové trati v jiném  prostoru. (Petře, Petře já si snad budu muset koupit do osmnáctiny něco rychlejšího….) Tímto také zvu všechny případné zájemce z blízkého ale i vzdálenějšího okolí aby, až příjde čas další akce, neváhali a přišli okusit závody v trochu jiném pojetí, než jaké možná dosud poznali……

Powered by WordPress