ALSRacing/

4. 3. 2010

Opravy a tuning modelu Robitronic Scalpel part.2.

Filed under: Nezařazené,Novinky,Ze sveta malých RC aut — admin @ 22:26

V dnešním díle seriálu se podíváme na další bonbonek v konstrukci Scalpela. Když jsem ladil model na loňské mistrovství do Polné, tak jsem při testech večer před závodem i po velmi malých kontaktech s dřevěnými mantinely zlikvidoval celou zásobu kuličkových ložisek uložení osy zadní nápravy. Chvíli mi trvalo než jsem přišel na to proč tomu tak je…..na vině bylo:

Spodní plato motorového bloku.

Toto plato je v originále zhotoveno z plechu z hliníkové slitiny a má sílu 1,5mm a evidentně se nejedná o moc kvalitní materiál.

scalpmot2

Celá červěně eloxovaná zadní náprava působí velmi atraktivně, ale popravdě moc nefunguje. Na fotu je vidět jasné zborcení sestavy nápravy.  Příčinou problémů je jednak špatné konstrukční provedení, kde zadní nápravu tvoří sestava plata a bočnic v podobě otevřeného písmene U a to je problém. Pokud se podíváme na podobně konstruované modely dvanáctin tak zjistíme, že mají tento prvek  vyztužen tak aby tvořil uzavřenou soustavu.  Např. v modelu Xray je vyztužen duralovou rozpěrou. Ve formuli od 3Racing tvoří výztuhu druhé vrchní plato a vzniká uzavřená tuhá skříň.  Scalpel nic podobného nemá a spojení v podobě plata třecího tlumiče potřebné vyztužení nepřináší. Stačí pak i nepříliš silný boční náraz na zadní kolo a celá sestava u které záleží především na kolmosti bočníc,  souososti polohy ložisek a také na rozteči vložek ložisek se zbortí. Hliníkové plato se totiž nevratně zdeformuje. Výsledkem tohoto stavu je naprosto nefunkční model s drhnoucí zadní osou, který pokud vůbec jede tak dělá nedefinovatelné věci a také jsou výsledkem často poškozená a zadřená kuličková ložiska.

Ideálním řešením by bylo uzavřít tento konstrukční celek výztuhou. Bohužel tato varianta vyžaduje výrobu nových bočnic což je celkem nákladné řešení. Z tohoto důvodu jsem otestoval výměnu spodního motorového plata z hliníku dílem ze sklolaminátu. Laminát je sice pružný ale po případném nárazu se vrátí do původního stavu.

scalpmot3

Úprava se jednoznačně osvědčila a problémy se zkroucenou zadní nápravou ustaly. Jistě by se dal sklolaminát nahradit vzhledově atraktivnějším carbonem ale přeci jenom carbon je křehčí a u otevřeného provedení by se patrně dříve či později objevil problém s praskáním plata po nárazech.

scalpmot4

Potřebný díl je možno objednat na e-shopu ALSracing zde.

scalpmot1

Na výběr jsou díly ze sklolaminátu síly 1,5mm a 2mm. Na objednávku je možno dodat tento díl také z carbonu cca 2mm síly.

Powered by WordPress