ALSRacing/

3. 3. 2010

Opravy a tuning modelu Robitronic Scalpel part.1.

Filed under: Novinky,Závody,Ze sveta malých RC aut — admin @ 17:41

O modelu Robitronic Scalpel by se dalo spolehlivě napsat, že se pod líbivým obalem skrývá méně vábný obsah.  Pokud máme model v originálním provedení jen na stole nebo někde na poličce, tak vypadá vše doslova idylicky. Jakmile začneme jezdit a nebo dokonce závodit, začnou se hromadit potíže. Tento mini seriál bude postupně představovat problémy tohoto modelu a jejich řešení. Nekladu si za cíl řešit sáhodlouhé teorie zadokolek, ale chci uživatele tohoto modelu upozornit na slabá místa a nabídnout možné řešení problémů tak jak jsem je prakticky ověřil.

Sloupek třecího tlumiče.

scalpsl02

Zdánlivě nevýznamný a jednoduchý díl je u tohoto modelu typickou ukázkou konstruktérské či technologické stupidity. A nebo že by šlo o záměr výrobce ????

Originální sloupek z lehkého kovu se v modelu nachází na velmi exponovaném místě. Tento bod absorbuje většinu nárazů zadní nápravy a že se jim při závodění nevyhne ani zkušený pilot je jasné. A tak  mne ani moc nepřekvapilo že se mi po jednom nárazu součástka rozdělila na dva kusy, i když bych čekal že si nechá líbit výrazně více.

scalpsl01

Původní provedení sloupku má vnější závit M4x0,5mm a v modelu je upevněn šroubem M3.  Pohled na lom dílu dával jasnou odpověď kde se stala chyba. Součástka je v patě sloupku extrémně poddimenzovaná. První rychlé řešení spočívalo v náhradě sloupku delším šroubkem M3, ale přeci jenom to jednak nevypadalo moc pěkně a pak to taky nebylo moc funkční s ohledem na ladění přítlaku třecích talířků tlumiče. Bylo jasné, že zakoupení původního dílu je litím peněz do kanálu a tak jsem se rozhodl sloupek vyrobit. Trochu práce dalo sehnání potřebného závitového očka M4x0,5mm ale to se nakonec podařilo opatřit a tak začala výroba. Nový sloupek je opět z lehkého kovu (duralu) a aby se zamezilo jeho podimenzovaní v patě, byl zvolen vnitřní závot M2,5. Aby kulový kloubek T-baru, který původní šroub M3 držel neměl nepatřičkou vůli je sestava doplněna o mosaznou vymezovací vložku, která se vloží do otvoru v kuličce. Řešení je jednoduché a dokonale funkční.

scalpsl05

Od opravy model najel na dráze spoustu času, včetně loňského mistrovství v Polné a sloupek je stále v jednom kuse i přes bezpočet absorbovaných nárazů….

Sestavu sloupku, šroubku a vložky je možno objednat na E-shopu zde.

scalpsl04

Powered by WordPress