ALSRacing/

19. 6. 2017

Výpočet základních rozměrů ozubených kol

Jelikož se mne často zákazníci ptají na základní rozměry ozubených kol nabízených v e-shopu, nebo nevědí jak vypočítat modul nějakého neznámého kola, tak jsem připravil jednoduchou tabulku (Excel) s jejichž pomocí bude výpočet otázkou sekund i pro naprostého laika. Jedná se o výpočet základního čelního evolventního ozubeného kola.

pastorky M05-MS

Více informací o převodech naleznete např. zde:  http://slideplayer.cz/slide/2974010/

Základní rozměry ozubeného kola jsou tyto:

  •  Modul (základní určující a také výchozí parametr výpočtu) – písmeno „m“
  • Počet zubů kola „z“
  • Roztečný průměr,  resp. roztečná kružnice (rozděluje zub a mezeru stejným dílem (u hřebene tato kružnice přechází v přímku), u běžného ozubení je totožná s kružnicí valivou, u korigovaného soukolí není totožná, její průměr se vypočítá jednoduše jako modul * počet zubů)
  • Hlavový průměr,  resp. hlavová kružnice (kružnice opisována na hlavě zubů ( u vnějšího ozubení je vně, a u vnitřního ozubení je vevnitř)
  • Patní průměr, resp. patní kružnice (omezuje paty zubových mezer)
  • Výška zubu -2,25 násobek modulu (skládá se výšky hlavy a výšky paty zubu, rozmezí mezi hlavou a patou zubu je tvořena roztečnou kružnicí)
  • Šířka zubu (obvykle je to například u převodů pro železniční modely síla ozubeného kola – například 2mm, 3mm, 3,5mm atd.)

výpočet převodů

 

25. 7. 2015

Nástroje na obrábění malých otvorů

Filed under: Dílna, nářadí, přípravky,Novinky — admin @ 22:40

V modelářské praxi a nejen v ní  je práce na soustruhu jednou z nejběžnějších záležitostí a velmi často stojíme před otázkou jak udělat třeba osazení malého ložiska. Kdo to někdy dělal ten ví, že vrtákem ani výstružníkem se tohle moc nevede a tak je nutno otvor soustružit. Jenže nožík co se vejde do otvoru třeba 3,5mm není úplně běžná věc a vybrousit to např. z hranolu radeka 10x10mm je práce na dost dlouho s nejistým výsledkem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Navíc udělat malou díru (např. průměr 4H7, nebo 6H7) v setinové toleranci není legrace a chce to kvalitní,  přesný a ostrý nástroj.  Abychom tento úkol usnadnili rozhodl jsem se nabídnout soustružícím modelářům svůj mnoha lety ověřený nástroj na malé otvory.  Připravil jsem řadu speciálních nožových držáků (Celý příspěvek…)

30. 3. 2015

Volíte při obrábění správné otáčky?

Filed under: Dílna, nářadí, přípravky — admin @ 13:29

Většina z nás při soustružení nic moc nepočítá a podmínky obrábění nastaví tak nějak od oka, či podle citu a tak se není co divit, že nám čas od času nějaký ten nástroj vydrží výrazně méně než by bylo zdrávo.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Protože o obrábění existuje spousta literatury, tabulek a všemožných studií, rozhodl jsem se vytvořit jednoduchou tabulku (Exel) s možností výpočtu otáček obrobku (Celý příspěvek…)

29. 3. 2015

Novinky v sortimentu 3/2015 – kvalitní vercajk je základ

Filed under: Dílna, nářadí, přípravky,Novinky — admin @ 21:26

Nějak mně přestalo bavit se stále trápit při přesné strojařské výrobě se starou zásobou všemožně „dodrbaných“ vrtáků z šuplíku. Nákup v železářství mne taky moc nepotěšil, protože ty levný „černý“ vrtáky praskají jak kdyby byly ze skla, nemluvě o tom, že jich byla většina křivá, inu šikmooká výroba se čas od času na něčem projeví…. Takže jsem se rozhodl k nákupu nových, kvalitních a hlavně českých vybrušovaných HSS vrtáků ve firmě, která je pokračovatelem slavné tradice českých zbrojovek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pravda není to nic moc levného, ale za tu pohodu při práci to stojí…. No a protože jsem kupoval celá balení po více kusech a protože toho zase tak moc nelámu, rozhodl jsem se, že těmito vrtáky obohatím nabídku modelářského e-shopu rcmicrocars. Postupně budu (Celý příspěvek…)

Older Posts »

Powered by WordPress