ALSRacing/

1. 12. 2017

Universální kardany pro železniční modely

Filed under: Novinky,Vláčkaři aneb něco pomalejšího — admin @ 02:04

Sortiment našich kardanů a microkardanů pro železniční modeláře je sice celkem obsáhlý, ale rozhodně nemůže pokrýt celé možné spektrum konstrukcí pojezdů a tak jsem připravil novinku v podobě tří speciálních a především universálně využitelných sad oblíbených psích kostiček.

set kardanů1

Jako první si představíme novinku v podobě „big“ setu kardanů s 3mm kuličkou a piny 0,8mm, kterou jistě ocení zejména experimentátoři ve stavbě pojezdů, kteří takříkajíc dopředu nevědí, jak jim ten kardan vyjde….. Nová sada obsahuje (Celý příspěvek…)

19. 6. 2017

Výpočet základních rozměrů ozubených kol

Jelikož se mne často zákazníci ptají na základní rozměry ozubených kol nabízených v e-shopu, nebo nevědí jak vypočítat modul nějakého neznámého kola, tak jsem připravil jednoduchou tabulku (Excel) s jejichž pomocí bude výpočet otázkou sekund i pro naprostého laika. Jedná se o výpočet základního čelního evolventního ozubeného kola.

pastorky M05-MS

Více informací o převodech naleznete např. zde:  http://slideplayer.cz/slide/2974010/

Základní rozměry ozubeného kola jsou tyto:

  •  Modul (základní určující a také výchozí parametr výpočtu) – písmeno „m“
  • Počet zubů kola „z“
  • Roztečný průměr,  resp. roztečná kružnice (rozděluje zub a mezeru stejným dílem (u hřebene tato kružnice přechází v přímku), u běžného ozubení je totožná s kružnicí valivou, u korigovaného soukolí není totožná, její průměr se vypočítá jednoduše jako modul * počet zubů)
  • Hlavový průměr,  resp. hlavová kružnice (kružnice opisována na hlavě zubů ( u vnějšího ozubení je vně, a u vnitřního ozubení je vevnitř)
  • Patní průměr, resp. patní kružnice (omezuje paty zubových mezer)
  • Výška zubu -2,25 násobek modulu (skládá se výšky hlavy a výšky paty zubu, rozmezí mezi hlavou a patou zubu je tvořena roztečnou kružnicí)
  • Šířka zubu (obvykle je to například u převodů pro železniční modely síla ozubeného kola – například 2mm, 3mm, 3,5mm atd.)

výpočet převodů

 

9. 1. 2015

Novinky pro železniční modeláře 2015

Filed under: Novinky,Vláčkaři aneb něco pomalejšího — admin @ 16:55

Po delší době tu máme i pár novinek pro železniční modeláře. Konečně se podařilo dokončit novou šnekovou převodovku (poměr 1/16) pro modely H0. Převodovka je určena k odpruženému zavěšení pomocí ocelové struny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Převodovka má plastové tělo osazené mosaznými kluznými pouzdry. Vstupní osa je (Celý příspěvek…)

30. 5. 2013

Nová alternativa ke šnekovým převodům Tenshodo

Filed under: Vláčkaři aneb něco pomalejšího — admin @ 21:41

Pro železniční modeláře jsem připravil zajímavou a cenově výhodnou sadu šnekových převodů v modulu 0,3mm určenou ke stavbě šnekových převodovek.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedná se o dva páry šneků a šikmých ozubených kol s převodovým poměrem 1/14  které jsou rozměrově plně kompatibilní se známou sadou převodů od firmy Tenshodo, jež ale není na našem trhu samostatně běžně dostupná. (Celý příspěvek…)

Older Posts »

Powered by WordPress