ALSRacing/

19. 6. 2017

Výpočet základních rozměrů ozubených kol

Jelikož se mne často zákazníci ptají na základní rozměry ozubených kol nabízených v e-shopu, nebo nevědí jak vypočítat modul nějakého neznámého kola, tak jsem připravil jednoduchou tabulku (Excel) s jejichž pomocí bude výpočet otázkou sekund i pro naprostého laika. Jedná se o výpočet základního čelního evolventního ozubeného kola.

pastorky M05-MS

Více informací o převodech naleznete např. zde:  http://slideplayer.cz/slide/2974010/

Základní rozměry ozubeného kola jsou tyto:

  •  Modul (základní určující a také výchozí parametr výpočtu) – písmeno „m“
  • Počet zubů kola „z“
  • Roztečný průměr,  resp. roztečná kružnice (rozděluje zub a mezeru stejným dílem (u hřebene tato kružnice přechází v přímku), u běžného ozubení je totožná s kružnicí valivou, u korigovaného soukolí není totožná, její průměr se vypočítá jednoduše jako modul * počet zubů)
  • Hlavový průměr,  resp. hlavová kružnice (kružnice opisována na hlavě zubů ( u vnějšího ozubení je vně, a u vnitřního ozubení je vevnitř)
  • Patní průměr, resp. patní kružnice (omezuje paty zubových mezer)
  • Výška zubu -2,25 násobek modulu (skládá se výšky hlavy a výšky paty zubu, rozmezí mezi hlavou a patou zubu je tvořena roztečnou kružnicí)
  • Šířka zubu (obvykle je to například u převodů pro železniční modely síla ozubeného kola – například 2mm, 3mm, 3,5mm atd.)

výpočet převodů

 

10. 6. 2017

Výměnný systém čelních převodů pro dráhové modely

Filed under: Novinky,Slotracing aneb i bez RC to jede — admin @ 12:36

čelní kola M05-uni0

Tento systém není úplnou novinkou, nicméně pro ozubená kola s modulem M0,5 zatím nebyl speciálně nabízen. Jelikož modul 0,5 je častým standartem v 1/24 SRC maketách a také v tzv. komerčkách (domácí dráhové modely 1/32 slot-it, scalex, ninco, Faro atd.), rozhodl jsem se tento systém připravit i v modulu 0,5 (původně byl nabízen pro ozubení DP64). Revolučnost a universálnost systému spočívá v jeho stavebnicovém řešení. (Celý příspěvek…)

15. 12. 2013

Tříbřitá fréza na čela nábojů a na kluzná ložiska SRC modelů

ALSracing představuje novinku z oblasti nástrojů pro dráhové SRC modeláře.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Připravili jsme novinku, kterou je speciální tříbřitá fréza se středovým otvorem k zarovnání, opravám a k doladění nábojů disků kol, nábojů převodů a k zarovnání čel kluzných ložisek. Určeno pro klasický SRC (Celý příspěvek…)

22. 2. 2013

Materiály pro opravy a tuning domácích dráhových modelů 1/32

Filed under: Slotracing aneb i bez RC to jede — admin @ 00:59

V dnešním příspěvku si dovolím představit jednu méně známou oblast činnosti ALSracing. Pomalu, ale zato jistě si naše produkty určené pro autodáhové modely získávají  svoje příznivce a tak byla jen otázka času, kdy budu moci ukázat jejich využití v praxi. Tentokrát tedy půjde o ukázku aplikace komponentů vyráběných a prodávaných pro dráhové modely měřítka 1/32, známe též jako tzv. „komerčky“.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bohužel v řadě závodních seriálů je často předepisován originální, někdy i nepříliš kvalitní, zato mnohdy předražený materiál zahraničních výrobců, přestože trh nabízí lepší varianty. Nicméně pokud s těmito modely jezdíte na domácí autodráze a nebo třeba nějaký klubový pohár, nabízí se možnost opravit, nebo postatně vylepšit (Celý příspěvek…)

Older Posts »

Powered by WordPress