ALSRacing/

19. 6. 2017

Výpočet základních rozměrů ozubených kol

Jelikož se mne často zákazníci ptají na základní rozměry ozubených kol nabízených v e-shopu, nebo nevědí jak vypočítat modul nějakého neznámého kola, tak jsem připravil jednoduchou tabulku (Excel) s jejichž pomocí bude výpočet otázkou sekund i pro naprostého laika. Jedná se o výpočet základního čelního evolventního ozubeného kola.

pastorky M05-MS

Více informací o převodech naleznete např. zde:  http://slideplayer.cz/slide/2974010/

Základní rozměry ozubeného kola jsou tyto:

  •  Modul (základní určující a také výchozí parametr výpočtu) – písmeno „m“
  • Počet zubů kola „z“
  • Roztečný průměr,  resp. roztečná kružnice (rozděluje zub a mezeru stejným dílem (u hřebene tato kružnice přechází v přímku), u běžného ozubení je totožná s kružnicí valivou, u korigovaného soukolí není totožná, její průměr se vypočítá jednoduše jako modul * počet zubů)
  • Hlavový průměr,  resp. hlavová kružnice (kružnice opisována na hlavě zubů ( u vnějšího ozubení je vně, a u vnitřního ozubení je vevnitř)
  • Patní průměr, resp. patní kružnice (omezuje paty zubových mezer)
  • Výška zubu -2,25 násobek modulu (skládá se výšky hlavy a výšky paty zubu, rozmezí mezi hlavou a patou zubu je tvořena roztečnou kružnicí)
  • Šířka zubu (obvykle je to například u převodů pro železniční modely síla ozubeného kola – například 2mm, 3mm, 3,5mm atd.)

výpočet převodů

 

1. 2. 2016

Novinky v modelech 1/24 a 1/28 ALSracing na MMM2016 část.I.

Filed under: Čtyřiadvacetiny,Mini-z a osmadvacetiny,Novinky — admin @ 21:45

Jak jsem již psal, na uplynulém mistrovství micro modelů měřítek 1/24 1/28 a 1/32 v Českých Heřmanicích se teamu ALSracing opravdu dařilo a tak nyní nastal čas postupně si představit novinky, které úspěšné modely obsahovaly.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dnes si proto představíme jeden z nových klíčových prvků konstrukce podvozků Open28 a Expert24. Vývoji těchto modelů se věnuji mnoho let a dá se říci, že již cca od roku 2006 se držím jistého neměnného  konceptu provedení zadní nápravy, jehož hlavní předností byla vždy (Celý příspěvek…)

13. 1. 2014

Vliv pneumatik na závodní pohodu modelů 1/28 – výběr mechovek

Filed under: Čtyřiadvacetiny,Mini-z a osmadvacetiny — admin @ 20:23

První dva odjeté závody ALSracing micro cupu mi poskytli velmi zajímavou příležitost udělat srovnání jaký vliv mají pneumatiky obuté na modelech mini-z, resp. obecně na modelech 1/28  na dosahované výsledky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Je sice všeobecně známo, že pneumatiky z  mechové, resp. tzv. mikroporézní pryže jsou pro ježdění na koberci vhodnější než pneumatiky gumové z forem. Nicméně položil jsem si otázku jak moc může volba materiálu pneumatik ať již v pravidlech pořadatele, nebo vlastní vůlí pilota ovlivnit výkony jezdců na dráze. Osobně zastávám mnoho let názor, že na koberec patří mechové gumy a že ani (Celý příspěvek…)

6. 12. 2013

Kdo si hraje, nezlobí …. aneb závodní speciál v obýváku!

Filed under: Čtyřiadvacetiny — admin @ 22:51

Tak se mi zdá, že kluky z RC333 malý mršky vzaly za srdce. Myslím že čtvrtýho ledna se nám začnou tlačit do áčka, safraporte to abych začal taky trénovat ….

http://www.rc333.cz/?p=2134 

Dráha v obýváku se jim opravdu povedla …. inu „Kdo si hraje, přece nezlobí!!!!“  Kdo další se přidá?

domácí nedělní pohoda

 

Older Posts »

Powered by WordPress